I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Dette virker i min engelske version (2007, men vil tro 2010 er det samme):
ActiveCell.Activate SendKeys "%HFDR", True
(Det svarer til at man når man står i den givne celle trykker Alt+H for at åbne Home-ribbon-siden, så FD for at vælge "Find & Select", og endelig R for Replace - i den danske version er det garanteret nogle andre bogstavkombinationer der leder frem til det samme.)
En funktion der fx i en udvalgt kolonne(eller flere) kan udskifte en eller flere værdier i cellerne.
Sub erstat()
Dim cc As Range Columns("F:F").Select
For Each cc In Selection.Cells 'ret i nedenstående linier for tekst der skal udskiftes - lav evt flere linier efter behov cc.Replace What:="Ekstern", Replacement:="0000", LookAt:=xlPart, SearchOrder:=xlByRows, MatchCase:=False, SearchFormat:=False, ReplaceFormat:=False cc.Replace What:="Intern", Replacement:="9999", LookAt:=xlPart, SearchOrder:=xlByRows, MatchCase:=False, SearchFormat:=False, ReplaceFormat:=False Next
I virkeligheden vil jeg bare have en lille knap man klikker på og så popper søg/erstat boksen frem og bliver fremme, indtil man lukker den igen, fuldstændig ligesom den anlu nævner i kommentar nr 3.
Dog er det ctrl+b (find) og ikke ctrl+h (replace) jeg skal bruge og der mangler punktet "indstillinger" i søgeboksen.
Du kan indsætte en knap til dette på en af dine værktøjslinier på denne måde:
Vælg i menuen: Vis > Værktøjslinier > Tilpas Klik på fanebladet "Kommandoer"
Marker nu i venstre vindue "Rediger" og rul i højre vindue ned og marker "Erstat". Træk nu denne markering op et sted på din lineal med knapper/ikonerne. Slip den der hvor du gerne vil have knappen.
Tak for tippet, men jeg kører fuldskærm og så forsvinder den:-(
Jeg er klar over at problemet ikke er så stort da man bare kan lave genvejskommandoen, men det ville være mere brugervenligt hvis man bare skulle trykke på en knap.
Hvis det er "Find" (Ctrl+B) og ikke "Erstat" (Ctrl+H), så er den tilsvarende stump kode svarende til #3:
Private Sub CommandButton1_Click() Application.Dialogs(xlDialogFormulaFind).Show End Sub
Imidlertid ser det ud som om det grundlæggende er en anden dialog end den der åbnes gennembrugerinterfacet med "Ctrl+B", og så kan jeg ikke finde på andet end at bruge SendKeys-metoden - hvis det *skal* være den:
Private Sub CommandButton2_Click() ActiveCell.Activate SendKeys "%HFDF", True End Sub
Hvor der dog muligvis skal ændres i taste-sekvensen hvis man kører DK version af Excel. Du kan finde sekvensen ved at taste dig frem med - tryk på "Alt" så vises hvilke taster der skal trykkes på for de forskellige ribbon-punkter.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.