Avatar billede Slettet bruger
21. november 2011 - 18:55 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Hvor meget må jeg tjene ved siden af Førtidspensionen.

Jeg for den Højeste Førtidspension 13.687 kroner.
om måneden, jeg savner bare noget at lave ved siden af.

Men jeg mener at man kan tjene 18 kroner i timen i IKEA
ved siden af før skat.

Men må man / Jeg tjene mere end dette ?

Jeg har en mindre Gæld der skal betales, og det vil på nuværende tidspunkt tage mig Ca. 12 mdr. at afdrage Gælden helt.

Men hvis jeg fik et arbejde, hvor der bliver taget lidt hensyn til min Meen grad, kunne jeg godt tænke mig at tjene noget mere ved siden af på den lovlige måde.

Men 18 kroner før skat er en hel del for lidt.
Og hvis jeg så "kun" kan arbejde i 10 timer om ugen.

og nogle gange hvis jeg skulle få det skidt en tid, så jeg bliver nødt til at tage hjem fra jobbet.

Jeg vil også gerne bidrage til samfundet, for det jeg "tjener"

Jannick
Avatar billede hardwareguy15 Nybegynder
21. november 2011 - 19:20 #1
Du må ikke tjene noget. Når du er på offentlig forsørgelse, så er dét din indkomst.
Avatar billede Blueeyez Mester
21. november 2011 - 19:26 #2
Vil sige du skal være glad for at du får Førtidspension og ikke skal kæmpe som andre imod systemet for at få det, men her er lidt information:

Arbejde og førtidspension
Du må gerne arbejde i et vist omfang, når du får førtidspension under ny ordning.

Kommunen kan frakende dig din pension, hvis din arbejdsevne bliver væsentlig forbedret, så du kan forsørge dig selv vedvarende gennem et arbejde.

Kommunen kan gøre din pension 'hvilende', hvis kommunen er i tvivl om, hvorvidt du kan arbejde og forsørge dig selv. Du kan også selv bede kommunen om få din pension gjort hvilende. At pensionen bliver gjort hvilende betyder, at udbetalingen af din pension stopper i de perioder, hvor du arbejder. Men du kan få din pension udbetalt igen ved at henvende dig til kommunen, hvis det viser sig, at du alligevel ikke kan arbejde.
Avatar billede Blueeyez Mester
21. november 2011 - 19:36 #4
#3 Men så kan følgende ske: "Kommunen kan frakende dig din pension, hvis din arbejdsevne bliver væsentlig forbedret"

Og så kan man starte forfra med kontanthjælp fordi man skal genvurderes..
Avatar billede claes57 Ekspert
21. november 2011 - 19:48 #5
alt andet lige, så skal du tale med din sagsbehandler i kommunen. Det er kommunens afgørelse, så uanset hvad vi skriver, er det ikke sikkert, det bliver løsningen.
Avatar billede vejmand Juniormester
21. november 2011 - 21:31 #6
claes57 >> Selvfølgelig skal spørger tale med sin sagsbehandler i kommunen.

Men spørgsmålet lød:
Hvor meget må jeg tjene ved siden af Førtidspensionen.

Og her er svaret:
Hvis du er enlig, kan du have supplerende indtægter op til 67.800 kr. om året (2011) eller 69.800 kr. om året (2012), uden at det påvirker din førtidspensions størrelse. Din førtidspension bliver sat 30 kr. ned, for hver 100 kr. din samlede indtægt er højere end 67.800 kr. (2011) eller 69.800 kr. om året (2012).
Avatar billede Slettet bruger
22. november 2011 - 00:33 #7
Hej Vejmand.

Jeg kendte flere der godt kunne arbejde ved siden af pensionen i en anden by end jeg bor i nu.

Men så, fik de også 5000 kroner mindre i pension.
hver mdr.

Jeg ved at der tidligere var 3-4 forskellige pentions størrelser.
Jeg har tidligere fået forhøjet alm, og senere lidt mere da min arbejdsævne er nedsat.

Havde jeg dog bare haft en forsikring der dækker mit helbred.
Så kunne jeg have fået Ca. 100.000 kroner af forsikring selvskabet. Skattefrit. Men vil 1000 x mere hellere være psykisk rask nok til et alm arbejde.

Den Gæld jeg har i dag er jeg selv skyld i at have.
Men betaler af på den fra februar 2012.

De flere gange jeg har forsøgt med et arbejde, vil jeg slet ikke kunne komme op og tjene de 13.687 kroner pr mdr udbetalt.

Idag bor jeg desværre i bofælleskab, men er ellers meget glad for det, men ville da hellere bo alm igen - men det kan da være at det bliver sådan i fremtiden.

Jeg har også selv haft et beskyttet arbejde i Merlin, i City 2 dengang det lå der.

1300 kroner fik jeg om mdr i ekstra rigtigt løn, min pention var dengang så lav at jeg havde 1000 kroner til overs dengang - jeg har bedre økonomi i dag

Bortset fra den Gæld jeg har i Banken ligenu. på et forbrugslån, Jeg tager medicin hver dag mod mine psykiske problemer, som jeg ikke lidder af når jeg tager min medicin.

De sidste 2 år har jeg haft ret stor glæde i mit liv
Tager "lykkepiller" som medierne kalder det.

Og er derfor fri for deperation & Angstanfald.
Men er også i høj grad bofælleskabets grund til lykkeligere liv. :-)

De penge som min tidligere kommune betaler for opholdet
istedetfor på et psyatrisk skadestue, som er 3 x dyrere, og 1000 x dårligere.

Jannick
Avatar billede vejmand Juniormester
22. november 2011 - 00:51 #8
Forstår godt du hellere ville være rask, det håber vi vel alle at være til evig tid.
Men trods alt, tror jeg ikke Danmark er det værste land at leve i, hvis man alligevel bliver syg.

Med hensyn til økonomien, bør du tale med din sagsbehandler, som tidligere foreslået.
Der er åbenbart lidt forskellige regler, alt efter hvornår din fortidspension blev bevilget: http://www.bronderslev.dk/TopMenu/Borgerservice/Pension/Fortidspension.aspx

Jeg ønsker dig alt mulig held og lykke, sygdom er en træls ting.
Avatar billede Slettet bruger
22. november 2011 - 11:39 #9
Kom med et svar for at få point
Avatar billede vejmand Juniormester
22. november 2011 - 13:42 #10
Vi kunne jo dele......
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester