Avatar billede aliaz Nybegynder
23. november 2011 - 18:28 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Digital TV tuner til projektor

Hej eksperter

Jeg har en analog TV tuner box fra Neovo (http://www.agneovo.com/doc/english/User%20Manual/Accessories/TV-02_E.pdf), som jeg bruger til at se TV på min projektor. Desværre er (den digitale) tid er løbet lidt fra den.

Jeg kunne godt tænke mig noget tilsvarende - bare digitalt. Kravene til input er selvfølgelig antenne, men også gerne VGA/HDMI/Mini-DisplayPort (signal fra bærbar). Krav til output: Gerne VGA (projektor stadig af ældre dato), alternativt HDMI og så gerne digital lyd. Fjernbetjening er nice-to-have og tekst-TV ikke noget krav.

Jeg vil sætte stor pris på, hvis nogen kan hjælpe! På forhånd mange tak - og undskyld hvis terminologien ikke er helt korrekt!
Avatar billede aliaz Nybegynder
08. december 2011 - 08:23 #1
Ingen der kan hjælpe?
Avatar billede Skumlos Nybegynder
17. december 2011 - 21:25 #2
Det største problem er nok kravet til VGA udgang, jeg kan se der findes nogle oldschool nogle på eBay, men MPEG4 osv. ser ikke ud til at være implementeret. Eks. er denne: http://www.ebay.com/itm/New-Digital-Signal-DVB-T-FreeView-Receiver-Recorder-Box-LCD-TV-Tuner-S-/220885037473?_trksid=p4340.m263&_trkparms=algo%3DSIC%26its%3DI%252BC%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BFICS%252BUFI%26otn%3D15%26pmod%3D260745607264%26ps%3D63%26clkid%3D4961567874325216822

Hvis HDMI er godt nok, kan du vel næsten købe den mest gængse DVB boks fra Harald Nyborg eller lignende... Evt. kan du jo købe en HDMI->VGA converter og sætte efter således du ikke køber det ældste crap...
Avatar billede aliaz Nybegynder
18. december 2011 - 11:11 #3
Hvis tiden er løbet fra VGA, er HDMI output fint, hvor jeg så bare kan konvertere, som du siger. Har du et link til den omtalte boks?
Avatar billede Skumlos Nybegynder
18. december 2011 - 13:08 #4
Well en hvilken som helst DVB tuner ville vel virke, hvis du bare skal have en billig kan du jo bruge en af disse:
http://www.harald-nyborg.dk/listproduct.asp?webgrp=41100
http://www.av-connection.com/?PNo=22-048

Men alt i alt kommer du jo af med lidt skillinger... Spørgsmålet var om det ikke var billigere og lettere at købe en DVB tuner til din PC? Eller måske bedre og gå den "rigtige" vej og lave et mediecenter? (Så skal du dog begynde at tænke på en større udskrivning, i måske 3000-4000krs klassen afhængigt af krav)
Avatar billede aliaz Nybegynder
18. december 2011 - 15:21 #5
Ingen tvivl om at systemet skal opgraderes til state-of-the-art, når lejligheden engang skiftes ud med et parcelhus, men lige nu er det mere damage control.

Tusind tak for input, Skumlos. Smid et svar for fortjente point!
Avatar billede Skumlos Nybegynder
18. december 2011 - 16:25 #6
No problem :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester