17. december 2011 - 16:03Der er
4 kommentarer og 1 løsning
To af mine taster er blevet skizofrene!
Jeg har et forfærdeligt irriterende problem. Mine to taster, ´´ og ¨¨ er blevet skizofrene. Som I nok kan se, er der ikke et af ikonerne, men to. Dette giver et større problem, da jeg ikke kan sætte apostrof over mine bogstaver mere, som smadrer min ordforståelse til tider.
Problemet er kun på Dansk indstilling, og der er ingen problemer når mit tastetur er på Engelsk. Genstart har ikke rigtig virket, da problemet har stået på i flere dage nu, og der er ikke noget synligt problem med tasteturet.
Jeg håber virkelig at der er nogen der kender en løsning.
Angående point for svaret - vil ikke klassificere spørgsmålet som svært, nærmere super belastende, så derfor ryger maksimum point der kan gives, til den første der kommer med en løsning der virker.
Altså ved et tryk skal der ikke komme noget og ved to tryk skal der komme to tegn. Det er der ikke noget unormalt i... Grunden til at M$ har lavet det sådan er at man så kan lave é. Hvis man ved et tryk på `-knappen rent faktisk fik en ´ ville det jo se sådan her ud: ´e og det er jo ikke meningen.
Ikke helt sådan. Tror jeg har forklaret mig forkert. Trykker jeg på ´´, kommer disse to automatisk. Dette gør det fysisk -- eller pixel umuligt at lave det tegn over nogen bogstaver. Trykker jeg denne ene gang, kommer der 2 ikoner, og de ikoner er meget ligeglade med det bogstav jeg gerne vil have under dem. Samme problem med ¨¨, så kan heller ikke bruge dem til meget desværre. :/
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.