Avatar billede tobrukDk Novice
12. januar 2012 - 19:22 Der er 1 kommentar og
1 løsning

husk at den skal sæt ind i kategori 3

Hej

Det er sådan at jeg er i gang med at lave en skole opgave men det er sådan jeg skal kun lave et nyt indhold til hver kategori på siden f.eks Cd-afspillere er 1 og Pladespillere er 2. så hvis jeg klik på f.eks 3 som er Int. forstærkere så husker den at jeg sæt den op i min profukter og gør sådan at den har den 3 tal på sig og ligger det ind i table som hedder profukter og hen i fk_kat ligger den 3 tal.

Her kan du se hvad jeg mener sådan helt;

http://localhostr.com/files/YE6wwWv/capture.png

men som sagt jeg skal også have en form for link som gå ind til den side hvor man kan sæt indhold ind på.


ved godt at jeg skal bruge det her for at ligge det ind i databasen http://localhostr.com/files/p1WILAu/capture.png

men jeg er totalt lose omkring at sæt det op på en måde som gøre det nemt for mig eller bruger at sæt indhold ind i den kategori som den høre ind under til.

Du er velkommen til at spørger mig hvis du vil vide mere omkring mit problem . jeg har selv prøve at lege lidt med det men det virker ikke helt.. og så vil jeg spørger nogle af jer om i have lyst til at hjælp mig med det her problem?

skrive hvis det er du har et spørgsmål som sagt. :)
Avatar billede claes57 Ekspert
12. januar 2012 - 19:41 #1
php prøv med session
http://www.udvikleren.dk/artikler/87/sessions-i-php/
på den måde kan du lokalt for en bruger overføre en værdi så længe brugeren er på dit domæne.
Avatar billede tobrukDk Novice
12. januar 2012 - 19:50 #2
Tror bar at jeg vente til i morgen når jeg kommer i skole med at lave opgave færdig og videre på den. så lukker den bare igen.. jeg har snakke med min lærer og han vil gerne hjælp mig :D
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester