I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
echo "<p> Formularen er blevet sendt med følgende oplysninger: <br/> Navn: ".$navn." ".$adresse." ".$postnummer." ".$by."<br/> E-mail: ".$email." Emne: ".$emne;
$headers = "$from".$eol; $headers .= "MIME-Version: 1.0".$eol; // fortæller at det er en MIME mail - f.eks. HTML indhold $headers .= "Content-type: text/html; charset=iso-8859-1". $eol;
Når du har indsat ovenstående kan du i variablen $besked skrive:
får denne fejl, selv om jeg har sat "" omkring. Parse error: parse error, unexpected T_STRING in aeksempel.php on line 141 linie 141 står der <meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8/"> har prøvet at tage wordwrap væk. Det hjalp ikke.
Både reply og from - det er vist bare en tanketorsk...
Der er stadigvæk fejl: Parse error: parse error, unexpected T_VARIABLE in aeksempel.php on line 146. Det er den linie, hvor mine vare_variabler begynder $v1 osv. Har selv prøvet at finde fejlen, men det driller.
Har fundet fejlen! Der manglede lige et punktum, og et sted stod der : i stedet for. Mine variabler hedder $v1 $v2 osv. Der manglede et par v-er. Så jeg takker mig selv for bøvlet. Det gode ord KISS .....keep it simple stupid passer vist på mig. Nu virker det!
plus variabler for Dr0pDown og Checkboxe Mailen med $besked virker fint, som den står, men jeg vil gerne styre layouten lidt.
Vil også gerne sende en CC til den der udfylder formularen efter opskriften:$headers .= 'Cc: $navn <$email> . "\r\n"; men det giver fejl. Har prøvet med forskellig syntaks, men ingen variationer virker rigtige.
Har fået 4 forskellige formularer med stor html-del og mange indputfelter til at virke ud fra en standardmodel, jeg hele tiden udvikler på. Den sender mails, når jeg taster almindelige e-mail adresser ind og der er kun problemer med syntaksen i CC. med $variabler. Men som jeg skriver, vil jeg nu gerne få mailene til at se lidt mere "prof" og lettere læselige ud. MEN html-koden i mailen har jeg ikke fået til at virke. Jeg har prøvet at skifte alle dobbeltquotes ud med ', men det giver også fejl, så i stedet for at eksperimentere i timevis, håber jeg, nogen kender opskriften ;-)
MIME Mail er meget "kræsent" og derfor SKAL man være meget punktlig!
Jeg har selv lavet flere scripts med <html> tags, men det er meget svært at hjælpe når man ikke har koden. Upload dem nu til www.gupl.dk (jeg er ligeglad med hvor laaaaaaaaaang den så end er...)
Ved at læse i forskellige fora på nettet fandt jeg ud af, at det er RÆKKEFØLGEN i Headers,der var skurken. Min kodestump ser nu ud som nedenstående. Lige efter den første linie SKAL MIME-Version stå og derefter Content-type. Ved at lave $email linjen, får den, der udfylder formularen også en mail. -og der må gerne være "" -er Jeg prøver nu at sætte flere designkoder ind. Tak for hjælpen. Du får pointsene ;-)
$eol = "\r\n"; // Som beskrevet i RFC $navn = $_REQUEST["navn"]; $email = $_REQUEST["email"]; $headers = "From: Asky <ham@selv.dk>\nBCC: Asky <ham@selv.dk>" .$eol; $headers .= "MIME-Version: 1.0".$eol; // fortæller at det er en MIME mail - f.eks. HTML indhold $headers .= "Content-type: text/html; charset=iso-8859-1". $eol;
Ja, det virker. Men jeg er ikke sikker på, man kan sætte en <style> tag ind i <head>i mailen. Det var ellers det letteste. Jeg har prøvet at skrive fx<h4 style='font-family: Verdana; font-weight: normal'>, men det giver ikke samme teksttype og farve hele mailen igennem, men det bliver ihvertfald lavet om. I morgen kigger jeg nærmere på <style> i HTML og hvor der stopper i mailen. Har før arbejdet en del med stylesheets, men her skal det jo stå enten i head eller i selve teksten. Hvis du ved noget om det, må du gerne skrive det ind her.
@pstidsen: Det burde virke, men hvis ikke, så kan du ikke bare lave inline styling. >, ved du så om det stadigt er lovligt at sætte id og class på, når det handler om Html i mails ??
@Asky: Hvordan kan det være du har 2 forskellige Encodings ?
ved du så om det stadigt er lovligt at sætte id og class på, når det handler om Html i mails ??
Nej, det ved jeg faktisk ikke. Det var også derfor jeg skrev det med at hvis det ikke virkede... =)
Mht. encodings så bruger jeg altid utf-8 på hjemmesider, men har mærkelige grunde virker det ikke med æ ø å i mail. Derfor siger min erfaring at man desværre må blive nøde til at bruge iso-8859-1...
@pstidsen: Okay... Havde jo bare fulgt med i tråden her... og undrede mig lidt over det... men så kan de 2 standarder iso-8859-1 og utf-8 altså godt fungere i samspil... Hvad mon http://validator.w3.org/ siger om den slags ?
Tak for tippet. ved <style type="text/css"> </style> får jeg fejl. Det skal nok være<style type='text/css'>
h4 {font-family: Verdana; font-weight: normal}
</style> Jeg tester det lige. http://validator.w3.org har jeg brugt en del. Det er lærerigt mht. syntaks. Jeg har ikke turdet teste, når der er php med.
Dette i head giver et vist layout, men det kan ikke styres i alle detaljer fx farver. <style type='text/css'> #body{ h1 {font : normal bold 16px Verdana; color : #000000; text-align : left;} h2 {font : normal 14px Verdana; color : #000000;} h3 {font : bold 12px Verdana; color : #000000;} h4 {font : normal 14px Verdana; color : #000000;} p {font : normal 12px Verdana; color : #00000; text-align:left;} } </style>
ja mit mailprogram skal bruge iso-8859-1 selvom utf-8 burde være bedre... Det er jo standard på hjemmesider ;)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.