1) W3C vedligeholder ikke PHP. Det gør Zend - og referencen ligger på php.net. Siden om
include ligger
her2) PHP's funktion
include har intet med
SSI (Server Side Include) at gøre. SSI har en helt anden syntaks. Du kan godt bruge SSI med PHP, men så er syntaksen helt anderledes end den, w3schools.com viser.
Man må derfor slå fast, at artiklen er forvrøvlet - omend kodestumperne i sig selv ikke indeholder fejl. Forklaringen består af en forvrøvlet sammenblanding af fremgangsmåder, som intet har med hinanden at gøre.
Nej, som opslagsværk er w3schools.com elendigt! Samtidig er det en rigtig skidt idé at vænne begyndere til, at de kan bruge sitet som opslagsværk, da der kun er ganske få sider (og sitet er stort), som ikke indeholder (ofte masser) af fejl.
Det site, jeg linkede til, omtaler vel at mærke kun en brøkdel af fejlene. Det bedste, man kan sige om sitet, er, at der er huller mellem fejlene!
Artiklen slutter:
"It is recommended to use the require() function instead of include(), because scripts should not continue after an error.".
Det er ikke noget særlig godt råd. Forfatteren har åbenbart aldrig hørt om fejlhåndtering - og man kan sagtens nævne situationer, hvor det ikke betyder noget, om den requestede fil ikke loader. Det håndterer man bare og stopper scriptet, hvis det er nødvendigt.