Hjælp til at udvide min Tdc Home-Vdsl boks med trådløs accespoint.
Jeg håber at der er nogle der kan hjælpe mig.Jeg har, for en måneds tid siden, fået Home Trio erhversløsning med VDSL fra TDC.
Jeg kan, med denne boks, ikke benytte min egen Router. Jeg er bundet til TDCs boks med indbygget router.
Min adgang til Routeren er kun igennem TDCs hjemmeside.
Her er mine muligheder stærkt begrænset.
Jeg kan vælge/omdøbe navnet på det trådløse netværk, Vælge adgangskode, sikkerhed og kanal frekvens.
Mit problem ligger i den begrænset Wifi rækkevidde som TDC boksen har.
Jeg skal have wifi ud i min garage. Der ER trukket Cat6 kabel og sidder et RJ45 stik derude.
Jeg har i dag købt en Apple Extreme Airport i håb om at jeg kunne få den løsning til at virke da jeg i forvejen har 2 Airport express. Uden held. Jeg kan ikke få den til at virke i opsætningen. Jeg har oprettet den og expressén som "at udvide det eksisterende netværk" Men den kommer aldrig rigtig op.
Så prøvede jeg løsning 2.
Købte også en Netgear wireless Accespoint.(Fik lovning på at jeg kunne aflevere den løsning der ikke var optimal retur i den kommende uge :-)
Den kan jeg ej heller få sat rigtigt op.
Jeg har koblet den op med min faste pc.
Accespointet har sin egen IP, Den er sat op til at køre Bridge.
Men den opretter alligevel sit egen netværk i stedet for at "forlænge" mit eksisterende.
Nogle løsningsforslag til ovenstående.
På forhånd tak