09. april 2012 - 10:29Der er
24 kommentarer og 1 løsning
Vista vil ikke glemme internt tastatur
Zepto med Vista. Tastaturet hat fået kaffe, jeg vil køre med eksternt tastatur. Afinstallerede driver til internt tastatur. Vista installerer driver igen. Internt tastatur overruler eksternt. Prøvede så at omdøbe drivere til internt. Kan jeg ikke få lov til. Skal jeg ind i DOS, kan man det? Jeg er nybegynder i Vista og bærbare.
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Jeg er måske bange for at du skal ind og fjerne det lille kabel der sidder til tastaturet. Har kigget i flere tråde om problemet, og de leder desværre til at dette må gøres, for at det virker. Det havde jo været smart at det kunne deaktiveres i bios, og når dette blev gjort at et eksternt keyboard kunne bruges. Men jeg har ikke set denne mulighed.
Og er du først derinde for at afkoble kablet kan man lige så godt montere et nyt tastatur. Hvad har du gjort for at tørre tastaturet? Og hvor længe har du prøvet?
#0 Du kan ikke komme til at omdøbe din driver da den er i brug, når du forsøger. Om man kan det fra en live cd fra Linux er så et spørgsmål?? Her vil driveren jo ikke være aktiv når det gøres.
#9 Jeg skal genstarte før deaktivering træder i kraft. Når jeg genstarter indlæser Vista de deaktiverede drivere? #10 de kan godt ses hver for sig. #11 der har jeg været, vista tillader ikke at omdøbe. #12 hvad med manual uden video?
#13 hvis den er deaktiveret er den så stadig i brug? jeg kan godt deaktivere, men vista vil aktivere igen, vistas aktivering træder muligvis først i kraft efter genstart?
#15 Når man deaktivere en hardware i enhedshåndteringen kan driveren jo stadig køre, uden at hardwaren normalt virker. Kan du ikke vælge nej til aktivering?
Kan du deaktivere dit interne tastatur og det eksterne virker optimalt, kan du vælge at lukke pc ned i dvale i stedet for luk almindeligt ned. Når du starter fra dvale tilstand genstartes systemet ikke fra bunden af, men fra den tilstand den var i da du lukkede den ned. Dvale funktionen afsætter en fil på harddisken som har den fysiske ram størrelse.
#17 Faktisk vil vista slet ikke deaktivere eller fjerne uden at jeg genstarter, og når den genstarter så aktiverer den det interne tastatur igen, uden at spørge.
Jeg opgiver den. Leder efter en brugt med 15" skærm af mærkerne: HP/Compaq, IBM/Lenovo og Dell , som der er chancer for at finde manual til. Tak for jeres tid, J
Har kasseret maskinen og købt Medion, tak til alle, J
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.