Avatar billede Lindegaard88 Nybegynder
24. april 2012 - 20:48 Der er 1 kommentar

mic på packard bell

Hej alle

Jeg har forgæves forsøgt at få installeret en indbygget microfon på en packard bell easynote tj66. jeg har hentet og installeret conexant uden virkning. Softwaren er på et tidspunkt forsvundet ved en opdatering af Win 7.
Jeg håber i kan hjælpe.
Avatar billede Slettet bruger
25. april 2012 - 00:41 #1
Har du tjekket i Kontrolpanel->Lyd->Optagelse(Recording)->Din Mikrofon->... og set om der er skruet op for mikrofonen, eller at de i det hele taget er på listen?

Ellers prøv evt. at fjerne Conexant i Tilføj/Fjern programmer. Derefter gå ind i Kontrolpanel->Enhedshåndtering->"Lyd, video og..." (eller noget lign.)->Højreklik på lyddriveren og fjern->Genstart->Installer Conexant igen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester