Avatar billede kane Juniormester
27. juni 2012 - 18:17 Der er 2 kommentarer

mac vs pc

har en lille diskussion i gang og jeg ved meget lidt om mac, ikke andet end de siger den er så god til grafik og lyd?

Hvad er det der gør, at folk der laver grafik vil bruge mac?
og lyd, (passer det?)

Det kan vel ikke være at ens billede bliver bedre, en opløsning er vel det samme, er det fordi en mac er hurtigere til grafik, mere stabil eller?
Avatar billede Panen Nybegynder
27. juni 2012 - 18:21 #1
Jeg er ikke enig i at Mac er bedre til lyd. Men grafisk arbejde kan jeg måske gå med til da jeg synes operativsystemet har nogle fordele i måden at navigere og udnytte de mange funktioner.
Det er ret intuitivt at benytte, og der er hurtig adgang til nødvendige redskaber.

Dog synes jeg Windows gør det meget bedre på så mange andre punkter :) og at betale 3 gange prisen fordi computeren har et andet operativ system er jeg heller ikke vildt fan af. Indmaden er jo det samme.
Avatar billede pstidsen Novice
27. juni 2012 - 23:17 #2
Det er meget "religionssag". Her er min mening:
Jeg er meget enig med chalde her: http://www.eksperten.dk/spm/957775#reply_7910311
Da Apples OS kun må være installeret på Mac computere så er man jo tvunget til at købe en Mac. Den er flot ja, men det er altså bare en pc der koster over det dobbelte af hvad en Windowspc med samme specifikationer koster. Derudover er Mac ikke god til gaming, så derfor ville jeg aldrig vælge sådan en.

Mange grafikere, videoredigere og til dels musikere bruger Mac. Det er måske et godt spørgsmål hvorfor, men Mac er mere stabil end Windows (f.eks. sådan noget som "frys") og det er nok vigtigt for nogle.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester