Avatar billede husblas Nybegynder
17. juli 2012 - 09:38 Der er 2 kommentarer

Hjælp til bachelor valg.

Hej, jeg står i et kæmpe dilemma. Jeg er 25 år og uddannet multimediedesigner. Jeg arbejder pt for en stor IT leverandør (HW).

Jeg vil gerne have en "ordentlig" uddannelse, og jeg har stor interesse inden for IT udvikling og innovation, hardware såvel som software. Jeg er bestemt ingen sælger eller særlig konsulent agtigt, mit område er mere i udviklingen, design, programmering og arkitektur. 

Jeg står pt. skrevet op til at starte på informationsvidenskab i Århus i år, da min multimediedesigner uddannelse giver 1 års merit. Jeg har dog fået den forståelse at informationsvidenskab er meget humanistisk og ikke så meget "nørderi" (et minus i min bog). Den ville jeg så køre ud i en cand.it i kommunikation og organisation. Så den kan jeg afslutte om 4 år.

Jeg har nu kigget på IT bacheloren på Århus universitet og produkt udviklings linien og kandidat (cand.scient. i it produktudvikling). Jeg har en forståelse for at det er en god uddannelse som arbejdsmarkedet har respekt for, på ligefod som cand.scient.dat (som jeg også kunne tage). Det kan jeg afslutte om 6 år.

Mit spørgsmål er nu, er det værd at tage de 2 år ekstra for cand.scient i enten produktudvikling eller datalogi?

Bliver jeg for gammel når de 6 år er gået? Så er jeg jo 30? Hvordan ser arbejdsmarkedet på det?

Nogen der går på nogen af de her uddannelser og kan komme med konkrete erfaringer?
Avatar billede ntholm Nybegynder
21. juli 2012 - 09:45 #1
Hejsa.

Jeg er uddannet multimediedesigner og har derefter læst proffessionsbachelor i webudvikling - det er en uddannelse lavet specifikt til multimediedesignere og datamatikere som "kun" tager 1½ år ekstra, så er du bachelor.

Derefter kunne du f.eks læse cand i e-bussiness på it-universitetet eller andre lign.

I hvert fald værd at undersøge ;) Jeg var glad for det.. Nu kan jeg lave en masse fede websites og programmer ;D
Avatar billede husblas Nybegynder
21. juli 2012 - 13:51 #2
Jaa det ved jeg godt, men de uddannelser er "ubrugelige" i erhvervslivets øjne for mange.. Medmindre man er rigtigt dygtig til noget specifikt :)

Jeg har besluttet mig for at tage den hårde vej og få noget ordentligt.

Tusinde tak for dit svar dog!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester