Avatar billede Burry123 Nybegynder
12. august 2012 - 13:20

Bærbar til gymnasiet, skal bruges til Pro cycling manager 2012 og studieting

Jeg har brug for en computer til gymnasiet. Den skal ikke kunne andet end at surfe på nettet, lave skoleting og så spille pro cycling manager, når man keder sig for meget i skolen. Har et begrænset budget, men har overvejet den her:
http://configure.euro.dell.com/dellstore/config.aspx?oc=n00n5516&model_id=inspiron-15-intel-n5050&c=dk&l=da&s=dhs&cs=dkdhs1&

Er dog lidt i tvivl om grafikkortet er godt nok til pcm (den har Intel® HD grafikkort 3000). PCM kræver mindst:
MINIMUM SYSTEM REQUIREMENTS
OS: Windows XP SP2/Windows VISTA SP1/Windows 7
Processor: AMD/INTEL 2.2 GHz
RAM Memory: 1024 Mb (XP) / 2048 Mb (VISTA/7)
3D Graphics Card: 128 Mb 100% DirectX 9 and shaders 2.0 compatible NVidia GeForce 6600/ATI RADEON X700/INTEL HD
Minimum Resolution: 1024x768
DVD-ROM: 2X Drive
Hard disk space: 7 Gb
Sound Card: DirectX 9.0 compatible

Er den god nok til almindelig skolebrug og så lige pcm? Hvis ikke, kender i andre bærbar til MAX 4000kr som i kan anbefale? :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester