Avatar billede bdef Novice
19. august 2012 - 19:09 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

PC3-10600 ram i PC3-8500 bundkort?

Jeg har fået noget PC3-10600 RAM og har købt et AMD E-350 basseret bundkort, men kunne ikke få det til at virke. Hverken med RAM installeret eller ikke. Butikken mente at det var dødt ved modtagelsen og jeg har sendt det ind for at få det byttet.

Nu har der meldt sig lidt spørgsmål i mit hoved:
1) Bundkortet angiver at RAM skal være PC3-8500, men det RAM jeg har er PC3-10600. Dur det ikke alligevel? Bundkortet kan bare ikke udnytte RAM kredsens hastighed helt?
2) Burde bundkortet ikke 'starte' (=vise noget på skærmen og starte blæseren) kun med strømforsyningen sat til og ON knappen monteret? Eller skal der være RAM i? Jeg spekulere her på om bundkortet alligevel virkede og at det i virkeligheden er RAM'en som er syg?

på forhånd tak for jeres bud.
Avatar billede bdef Novice
19. august 2012 - 19:11 #1
Avatar billede kimtheman Novice
19. august 2012 - 22:08 #2
Skulle virke med ram ja. Og vil mene det burde starte med strømforsyning sat til, også uden ram er monteret. Så ville der måske fremkomme nogle biblyde osv.

Hvad hedder bundkortet?

Det kan vel være strømforsyningen der ikke virker/ er defekt?
Avatar billede kimtheman Novice
19. august 2012 - 22:08 #3
Dhoo det står her jo også hvad bundkort det er...Kigger lige
Avatar billede bdef Novice
19. august 2012 - 22:12 #4
Jeg har linket til både RAM og Bundkortet. Jeg er ikke sikker på at der er 'bibber' på bundkortet. Jeg har prøvet med en anden strømforsyning.
Avatar billede kimtheman Novice
19. august 2012 - 22:13 #5
Bundkort+ram er fint. Hvad med din strømforsyning..Er den ikke synderen her?
Avatar billede kimtheman Novice
19. august 2012 - 22:14 #6
Det virker så nok, når du får det nye bundkort
Avatar billede bdef Novice
21. august 2012 - 16:49 #7
takker. Gi' lige et svar. Har så mange point jeg gerne vil af med :-)
Avatar billede bdef Novice
30. august 2012 - 07:38 #8
Kom med et svar, så jeg kan lukke den :-)
Avatar billede bdef Novice
08. september 2012 - 11:38 #9
Kan så sige at det gik fint. Maskinen står og kører fint med for hurtig ram :-)
Avatar billede kimtheman Novice
08. september 2012 - 17:07 #10
Lyder godt
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester