06. september 2012 - 08:50Der er
6 kommentarer og 2 løsninger
God praksis ved navngivning
Jeg kan huske at have læst en guide om god navngivning af felter i DB'er - men åbenbart har jeg ikke lært noget:-)Jeg er i hvert fald endt med en værre rodebutik. Jeg kan ikke lige finde noget om emnet. Nogen der kender et godt sted at læse om det?
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Jeg benytter flg. navnegivningskonvention efter at have læst flere steder på nettet. Jeg anvender et prefix på 3 bogstaver der samtidig fortæller, hvilken type objekt der drejer sig om.
Der kan være masser af grunde til ikke at følge sådan en navngivning - fx hvis databasen bruges til en applikation, hvor man vha en O/R-mapper får navngivet sine objekter og properties direkte efter tabel- og kolonnenavne. Så jeg tror det handler lige så meget om at man finder en måde man selv synes om som at følge guidelines alt efter projekt.
Jeg ledte egentlig også efter noget mere basalt. Jeg er grøn i denne DB-verden, så jeg startede ud med at navngive alle kolonner som jeg gerne ville have det til at stå i formularen, dvs. med mellemrum, kommaer osv. Det har jo vist sig at være noget hø når man skal til at lave forespørgsler. Nu ville jeg bare have nogle basale råd om god navngivning af felter i tabeller.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.