07. december 2012 - 16:09Der er
5 kommentarer og 2 løsninger
Simpelt Program til foto/tegning
Hej eksperter, Prøver lige om I har en ide... Jeg kunne godt tænke mig et program, som er rimeligt simpel at gå til. Jeg skal ikke kunne redigere selve billederne, men indsætte dem i en "skabelon/tom side". Hvis man f.eks. åbner en "tom side", og så kan trække billederne ind og flytte dem rundt efter behag, og selvfølgelig kan gemme filen. Jeg have et program der hed Windows Draw engang, men synes ikke det findes mere. Vil lave nogle fodboldkort, og kunne sætte fotos af drengene.. Måske en forstår hvad jeg gerne vil ;-) vh thjoe
Bruger privat Microsoft Publisher til den slags formål. Microsoft Word eller LibreOffice Writer kan også anvendes med en passende skabelon. I alle tilfælde skal fotoet tilpasse til den ønskede størrelse, men det er nemt i alle 3 programmer. F.eks. laver jeg personalebilleder på min arbejdsplads (botilbud) i Word. Jeg bruger en simpel skabelon med rammer til foto og navn, plads til 4 på hver side. Jeg kan forestille mig at du har brug for lidt mere tekst end jeg har. Kan du beskrive hvordan de 'fodboldkort' skal se ud og målene på dem.
Nå.. Ja..måske er Publisher løsningen.. Den havde jeg ikke tænkt på. Fodboldkortene skal være ca. 9cm i højde og 6 cm. i bredden. Indeholdende foto af spiller, logo på klub, spillerens navn.
Da jeg lavede det i Word, lavede jeg bare en ramme med streg i punkteret svag grå i den ønskede størrelse. Så havde jeg noget at klippe efter. Inden i den placerede jeg en tekstramme til navnet. Det er ret simpelt at lave.
1000 tak for svarene. Jeg lavede det i publisher... Men lækkert med de andre svar, som også kan bruges.... Super. Smid I andre gerne svar så points kan uddeles.. Og endnu engang tak for jeres brugbare svar.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.