22. januar 2013 - 12:28Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Lave filer inde fra program
Hej
Jeg skal under kørslen af mit program bruge en billed-fil som programmet skal pakke med i en zip fil, sammen med nogle andre filer. Da jeg skal være sikker på at billedfilen er den rigtige (og ikke ændret af brugeren) overvejer jeg at inkorporere billedfilen i programmet, således at den ikke ligger som en fil på computeren.
Så mit spørgsmål er hvordan jeg gør det ? Jeg bruger VS2012. Jeg ved ikke om man kan tilføje billederne til projektet og derefter tilgå dem fra programmet eller jeg skal "pakke" det ned eller hvordan. Det skal både være muligt at skrive billedfilen til disk samt at tilføje den til en zip-fil der skal laves i programmet også.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.