04. februar 2013 - 12:02Der er
3 kommentarer og 1 løsning
HP Laserjet Pro 500 Color MPF M570DN priner på begge sider
Vi har lige investeret i den her printer. Det fungere som sådan også fint nok, bortset fra at den printer ud på begge sider af papiret, på trods af at vi mener at den er indstillet til at den kun skal printe på den ene side. Printeren er koblet til en Windows Server 2003, som deler printeren på netværket, hvor vi blandt andet har Windows 7 og 8 maskiner. Nogen som har en ide til hvad det kan skyldes?
De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker.
Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.
når du skal til at printe ud, er der så ikke et "instillingspanel" (ved ikke hvad det hedder) hvor der står om du vil printe ud på begge sider eller kun den ene. ved det ikke med sikkerhed. mit system er forældet (2001-2004) og det samme er printeren. men held og lykke!
Et eller andet sted i hirakiet, står den nok til "duplex" (dobbeltsidet).
Hirakiet er normalt som følger:
* Den fysiske printer kan indstilles på panelet på printeren, eller via en internet browser. * Disse indstillinger overskrives af indstillingerne på serveren - d.v.s. højreklik på printeren på serveren og vælg "Printeregenskaber". * Disse indstillinger overskrives af indstillingerne på de enkelte PC´ere - d.v.s. højreklik på printeren i "enheder og printere" og vælg Printeregenskaber" på den enkelte PC. * Disse indstillinger overskrives af indstillingerne i de enkelte programmer. Er dokumentet "kodet" med duplex udskrift, vil det altså overskrive alle de andre indstillinger.
Så fejlsøgning foregår altså i den omvendte rækkefølge - eks. tjek om indstillingerne i et word-dokument er som de skal være...
Ovenstående er som det normalt er skruet sammen - der KAN forekomme undtagelser, men næppe ved en HP printer og en server 2003.
Herligt - det kan være en jungle at finde en gang imellem :-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.