Jeg leder efter enten dokumentation på hvordan antennerne skal vende ift hvor der skal dækkes, eller bare jeres egne erfaringer med hvad der giver det bedste signal.
Kunne du ikke koncentrere dig om spørgsmålet i stedet for. Jeg har været på dette site ca. 8 år længere end dig, så mon ikke jeg har styr på hvilke spørgsmål der stadig skal være åbne?
Jeg er træt af folk der spammer foraindlæg med alt deres ligegyldighed. Hold dig væk, hvis du ikke har tænkt dig at bidrage med noget afværdi sitet kan bruge.
Det afhænger jo lidt af, om du kan nøjes med udbredning af signalet i vandret plan (altså en enkelt etage). Kan du det, rejser du begge antenner op i lodret stilling. Software i routeren skal nok selv sørge for at vælge det signal, der er bedst.
Det er fordi jeg har brug for at vide hvordan den sender signalet ud. Det kunne jo være den sendte ud lige som en skyder, men du mener den sender ud af siden... ved du i hvilken vinket den sender ud? ved du mere? :) Jeg vil bare gerne blive klogere på det, for at få det bedste signal.
De fleste "runde pinde" antenner skyder signalet ud i en doughnut form, ligesom hvis du kaster en sten i vandet og ser ringene. Som CRKrogh beskrev det, hvis du har en etage så skal de pege lige op, flere etager, så lad den ene pege op og den anden i en 45 graders vinkel.
okay, ja for der findes jo også antenner som er rektangulære i formen...
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.