Avatar billede Jadl_2990 Juniormester
23. april 2013 - 10:47 Der er 1 løsning

Tidstagning for kapsejladsbåde eller andet med Excel 2007

Er der nogen der kan hjælpe med et par funktioner og en "fiks" knap til at udføre tidstagning i Excel 2007.
Jeg har et ark med en række deltagernavne i kolB og deres respektive startnumre står i kolC, i D2 er der et ur som viser aktuel tid tt:mm:ss i E2 er tiden vist som Generelt format. I F2 er starttidspunktet for de deltagere som er i kolB.

Nu vil jeg gerne have følgende funktioner som gør:
- at når jeg sætter cursoren i E5 så kommer der en drop-downliste med alle deltagernumrene
- jeg skal så med pil ned kunne vælge det startnummer som jeg kan se kommer mod målstregen
- når jeg trykker Enter skrives deltagernummeret vises i E5 og deltagernavn i F5
- til højre for F5 skal der komme en knap frem og når man trykker på den, registreres tidspunktet og den skrives i H5 (G5 er der hvor knappen er placeret)
Det skal være således at "focus" bliver sat på knappen når den kommer frem, for man sidder ikke med en mus ved siden af sig.
- Efter registreringen i H5, skal cursoren så springer videre til E6 og vise en drop-downliste med deltagernumrene UDEN dem der er taget i mål., så kan man ikke dobbelt registrere nogen deltager.

Dette burde kunne anvendes til at tage folk i mål enkeltvis, det som "tager tid" mellem hver enkelt registrering er at scrole ned i listen og vælge nummeret, men i kolE (startnumre) kan man jo også bare taste nummeret ind hvis det er nemmere. Hvis man taster dem ind så kan "dobbelt indtastning" forekomme, men så vil det fremgå af listen hvem man ikke har taget i mål.

Er der nogen af jer der har et bud på sådan et ark?

Ps. Tidsregistreringen er vigtig fordi deltagerne har et "hadikap-tal" som der skal regnes med ind bagefter for at få "præmietiden"
Tidspunkterne er samme dato. Ellers er det jo bare at koble en dato på uret, ved at ændre formatet.
Avatar billede Jadl_2990 Juniormester
08. maj 2013 - 22:53 #1
Ingen besvarelser, så lukker jeg den her.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB

NOVAX A/S

QA Consultant

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Netcompany A/S

Managing Architect

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

SOS International

Platform Engineer