Avatar billede zigzag123 Nybegynder
07. maj 2013 - 19:19 Der er 14 kommentarer

inkasso og gæld efter ulykke som 15 årig

Hej eksperter :)

Da jeg var 15 kørte jeg galt på scootere. Jeg kørte over en vej hvor en anden bil rammer den i bragenden.

Det er kort sagt hvad der skete i sagen. Bilen jeg kørte ind foran har så påkrævet et beløb på 30.000 kroner dengang. Nu er der kommet renter på. Af hvad jeg har fået af vide. Det beløb har jeg eller mine forældre ikke haft pengene til at betale. Jeg ved ikkemeget mere om det fordi mine forældre ikke har været meget for at snakke om det.

I dag er jeg 17 år, 1 g elev på en gymnasium uddannelse og er bange for at jeg kommer til at starte mit liv i gæld. Dengang var jeg "umoden", en dreng der vidste intet om konsekvenserne. :(
Jeg har også en kæreste og jeg vi har snakket om at flytte sammen et tidspunkt når jeg er blevet 18. Er det overhoved muligt?

Jeg ved ikke helt om der så er lavet et lån i mit navn og så der er kommet rykkere på det, men der er kommet nogle rykkere. Og inkasso er også efter mig har jeg fået et brev om.

Hvad skal jeg gøre ved det og hvordan kommer det til at ende? :(
Og har det noget at sige i sagen at jeg kun var 15 år gammel?

Jeg ville blive rigtig glad hvis der er nogen der kan hjælpe og gøre mig mere vidne om hvordan situation er lige nu? :)
Avatar billede vejmand Juniormester
07. maj 2013 - 19:38 #2
Jeg linker til advokatvagten, da det let vil blive gætteri ud fra de oplysninger du kommer med.......Advokatvagten kan meget bedre rådgive dig.
Avatar billede 220661 Ekspert
07. maj 2013 - 19:39 #3
Hej og velkommen til.
30000 kr for hvad? Beløb skaden på bilen sig op til det?
Var der ikke ansvarsforsikring på scooteren, der kunne betale for skaden?
Avatar billede claes57 Ekspert
07. maj 2013 - 19:56 #4
Så tager du dig sammen, og åbner og læser de breve der kommer - der er INGEN undskyldning for ikke at vide, hvad du skylder.

Det ender, når du har betalt de 30k + renter.
Avatar billede claes57 Ekspert
07. maj 2013 - 20:15 #5
>220661 en scooter er typisk en 45-knallert - der skal man være 16. Så der er ingen forsikring, der dækker. Men knallertens forsikring kan lægge ud til dækning af skader, og selskabet så et krav mod føreren (regres) (og det har de mange år til at minde personen om - så et enkelt afleveret brev hvert 4. år er rigeligt til at han går i graven, og stadig skylder penge - så vidt jeg husker må det dog kun være de 30k + de seneste 5 års renter - rentesatsen er ikke bankernes tilbud, men den højeste, de har til kundegrupper overhovedet, hvilket nok pt er ca 18-20% årligt dvs maks ca 75000kr)
Avatar billede vejmand Juniormester
07. maj 2013 - 20:33 #6
zigzag123 >> Som du kan se, bliver det gætterier du får som forslag, det kan efter min mening ikke bruges til noget som helst i en sådan alvorlig situation.
Du har behov for at vide hvor du står, og der skal du have fat i en advokat.
I advokatvagten kan du få gratis råd og vejledning.
Vel og mærke, kvalificeret råd og vejledning.
Avatar billede claes57 Ekspert
07. maj 2013 - 21:09 #7
http://da.wikipedia.org/wiki/Culpa
da zigzag123 skylder 30000kr + renter, så er det helt sikker "Tabet må som udgangspunkt ikke være dækket af en tingsforsikring[3] (fx en kaskoforsikring af en bil). Hvis tabet er dækket af en forsikring, skal forsikringen dækket tabet direkte overfor skadelidte, hvorefter forsikringsselskabet har regres mod skadevolderen."

Jeg er lidt på kant med, at vejmand åbenbart ikke synes, at mit råd ikke er kvalificeret. Jeg ved ikke, hvor vejmand har kendskab til mine kvalifikationer fra.
Avatar billede store-morten Ekspert
07. maj 2013 - 21:22 #8
Måske, fordi man skal være fyldt 18, for at køre på en knallert 45  ;-)
(med mindre...)
Avatar billede vejmand Juniormester
07. maj 2013 - 21:53 #9
claes57 >> Jeg har ikke kendskab til dine kvalifikationer, men med mindre du har andre/flere oplysninger end dem zigzag123 har oplyst i spørgsmålet, mener jeg ikke du kan give kvalificeret hjælp.
Du kan gætte, men det mener jeg ikke zigzag123 kan bruge i denne situation.
Avatar billede madklub Guru
07. maj 2013 - 23:02 #10
Hej zigzag123,

Jeg vil også mene at du (og dine forældre) har brug en advokat, eller en anden hjælpsom person, der kan se tingene igennem.

Det er vigtigt at du bliver klar over hvad du skylder og hvorfor.

Og det vigtigste er at du ikke skal lade dette gå dig alt for meget på. Du har en gæld, fordi du har kvajet dig. Det er altså ikke Verdens undergang. Forhåbentlig har du nu lært hvorfor det er klogest at holde sig på den rigtige side af loven. ;-)

Det smarteste er måske at dine forældre betaler din gæld inden der løber alt for mange af de dyre renter på. Hvis de ikke har pengene kan de vel låne dem i banken til en meget lavere rente.
Avatar billede Jannickhess Professor
08. maj 2013 - 00:37 #11
Hvis man er under den kriminelle lavalder
Kan man ganske vidst ikke straffes, men hvis man skader en andens køretøj, ved at man ved et uheld, kører ind i dette, kan man få lov til at betale hvad det koster.
Dette i sig selv er ikke for at straffe dig, men andre skal jo ikke betale for din fejl.

Så uanset alder skal man altså selv betale hvis man Ikke er forsikret godt nok.

Og ja kan dine forældre ikke betale hver 1000 kroner af hver måned, på din Gæld fra et billigt Banklån.

Dem kan du jo så betale tilbage til dine forældre når du for en fast god indtægt.

Held og lykke.

Kan godt forstå at det går dig på.

Hilsen
Jannick
Avatar billede sky Nybegynder
08. maj 2013 - 07:54 #12
Det er direkte forkert. Renten der må beregnes overfor forbrugere ved for sen betaling er diskontoen + 8& p.a., altså godt 8.72% p.a..

Man kan ikke sende en person under 18 år til inkasso - sagen vil blive afvist i fogedretten.

Til trådstarter: Tag kontakt til kreditor og få aftalt en meget lempelig afviklingsaftale, samt rentestop på gælden. Stort set alle kreditorer er til at snakke med, men det kræver, at man tager fat i problemet.

Du vil helt sikkert opleve, at de faktisk er til at snakke med :-)

Du slipper så for de ubehagelige breve - og får sagen ud af verden. Når du så begynder at tjene penge, kan du hæve betalingerne og blive hurtigere færdig.
Avatar billede sky Nybegynder
08. maj 2013 - 07:58 #13
Og et brev, afleveret hvert 4. år er ikke nok.

Fakturakrav og simple krav forælder efter 2 år, mens sager med fundament ( dom, skylderklæring, lånedokument m.v. ) forælder efter 10 år.

Man skal som kreditor have sagen i fogedretten, for at få afbrudt forældelsen - et brev er ikke nok.
Avatar billede Sweet1 Nybegynder
08. maj 2013 - 10:48 #14
Altså aller først er han da nødt til at tage fat i sine forældre og få den fulde sandhed om hvad der er blevet gjort og ikke gjort i sagen før han tager fat i en advokat.

Det kan jo være at forældrene allerede har advokat på, eller har betalt eller igang med at betale gælden for det, så det kan måske ødelægge mere end gavne hvis han begynder at blande sig før han har fået samtlige facts af sine forældre, idet hans forældre jo har stået til ansvar for ham ide han var 15 år.

Jeg er ikke sikker på om sagen bliver overdraget til ham når han bliver 18 år, eller om den bliver hos forældrene.

Men når han har fået alt af vide af sine forældre, så kan han gå videre med advokat mm. når han kender sagens akter.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester