Avatar billede olewulff Nybegynder
22. januar 2014 - 02:09 Der er 1 løsning

Grafikkort

Hej, er der nogen som kan hjælpe mig med at finde et grafikkort?

Jeg leder efter et grafikkort til en strømforsyning på 300 watt, som kan opfylde flg. ønsker:

64 bit version
Aktiv køling
DirectX-version 11
Det må max være 2,4 cm i dybden

Jeg har indtil for nylig brugt et Nvidia Geforce GT 440 - er det muligt at finde et grafikkort, som minder lidt om dette?

Her er et link til min computer: http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c01197646&tmp_track_link=ot_faqs/top_issues/en_dk/c01197646/loc:1&cc=dk&dlc=da&lc=en&product=3605243#N502

På forhånd tak - jeg ved det er en vanskelig opgave :-)


Mange hilsner
Ole Wulff
Avatar billede olewulff Nybegynder
06. februar 2014 - 16:55 #1
Jeg har nu købt dette grafikkort hos MyTrendyPhone.com for 424,- kr.:

GigaByte GeForce GT 610 LP 1GB DDR3 PCI-E Grafikkort (http://www.mytrendyphone.dk/shop/gigabyte-geforce-gt-60093p.html)


Kortet er det bedste jeg har kunnet finde, i forhold mine ønsker. Det fungere fint bortset fra, at det hurtigt bliver for varmt og lukker ned. Jeg har derfor måttet sætte en ekstra blæser i skabet, hvor computeren står og lade døren være åben, hvilket ikke er helt tilfredsstillende - men det fungerer ;-)

Mvh.
Ole Wulff
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester