Avatar billede frem-ad Guru
11. april 2014 - 19:41 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

kan den kontakt klare det watt tal?

Hej jeg har en mindre maskine hvor den orginale kontakt er gået til, og jeg kan ikke skaffe en ny til den. Jeg har fundet en kontakt men kan den klare det den står til 6.5A 230V eller 13A 125V. På maskine skiltet står der 50/60Hz 2000W. Så kan den kontakt klare det. Hvis den ikke kan hvor mange amp, skal kontakten kunne klare når maskinen har kørt i lidt tid, og lidt belastende.
Avatar billede pgh71 Seniormester
11. april 2014 - 20:36 #1
Når maskinen er mærket 2000W vil den max. bruge 8,69 amp. ved 230 volt. (formlen lyder P(W)=U(volt)x I(Amp)
En kontakt på 6,5 amp vil således på sigt brænde af, og kan kun bruges som nødløsning.

PGH71
Avatar billede frem-ad Guru
11. april 2014 - 21:44 #2
Okay jeg har to andre kontakter til og ligge (jeg er gemme typen ), den ene kommer fra bosch håndværktøj men det jo højst kørt på 6-800 w så den kan nok heller ikke klare det. Så den anden er gammel men der står ikke en døjt der på. Men skrue hullerne er vel i 1.5 karat størrelse, så helt lille er den nok ikke, men det kan jeg ikke vide det er jo et gæt. Men der jo ikke andet end og prøve for den hiver jo heller ikke de 2000 w før den bliver belastet hårdt. Men det er vel kun kontakten det går ud over.
Den afbryder på jævn strøm, men det giver jo ingen forskel
Avatar billede pgh71 Seniormester
11. april 2014 - 22:08 #3
Du har ret -der vil ikke ske andet end at kontakten enten ikke vil afbryde eller slutte som den skal.
Selve maskinen vil ikke tage skade.
/PGH
Avatar billede frem-ad Guru
12. april 2014 - 07:51 #4
okay smid svar så får du pointene
Avatar billede Antlars Novice
12. april 2014 - 10:13 #5
Hvis du med maskine mener en el-motor, så sørg for at den nye kontakt er rigelig stor i forhold til fuldlast-strøm. -Startstrømmen til motoren er ca. 6 gange større end fuldlast-strøm.
Avatar billede pgh71 Seniormester
13. april 2014 - 18:35 #6
"Antlars" kan have helt ret mht.høj startstrøm på langsom opstar- tende maskiner (Rundsave og lignede), men der vil stadig ikke ske andet, end at kontakten brænder af.

over & out / pgh71 - samler ikke på point
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester