Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.934 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Sony Ericsson udskyder ny model

Sony Ericsson har endnu engang udskudt lanceringen af selskabets nye topmodel, P800.

14. oktober 2002 kl. 16.14 | læs »

Bredbånds-samarbejde kan spare milliarder

Alle danskere kan få bredbånds-adgang til den halve pris og på den halve tid, hvis blot de implicerede vil samarbejde og koordinere deres indsats. Det viser en rapport fra Nordjysk Netforum, der er et projekt under Det Digitale Nordjylland.

14. oktober 2002 kl. 14.32 | læs »

Pc-producenter søger nye salgshit

Pc-producenterne mærker i stigende omfang, at markedet for pc'er er ved at være mættet og har derfor indledt jagten på nye typer apparater, som de håber, vil blive nye salgshit. Lige nu handler det om hybrider mellem tv og pc, der muligvis vil blive det helt store. HP har sin nye hybrid på vej.

14. oktober 2002 kl. 11.58 | læs »

Venturekapital igen på vej ind i IT-branchen

Efter flere års stilstand er investorer med risikovillig kapital i lommen igen ved at få øje på IT-branchen. Flere virksomheder melder om stadigt stigende interesse fra venturekapitalister, der ellers i stor udstrækning trak sig væk, da IT-boblen brast.

14. oktober 2002 kl. 09.44 | læs »

Accentures resultat faldt

Konsulentgiganten Accentures indtjening og omsætning faldt i fjerde kvartal. Det skyldes dalende efterspørgsel fra teknologibranchen, der er Accentures største marked. Selskabet beholder dog optimismen og tror på et flot årsresultat.

11. oktober 2002 kl. 15.07 | læs »

Told & Skat med i e-Boks

Told & Skat har indgået aftale med e-Boks. Det betyder, at langt de fleste voksne danskere nu kan modtage deres skattekort elektronisk. E-Boks betegner aftalen som en milepæl. Danskerne tøver dog fortsat med at melde sig til e-Boksen.

11. oktober 2002 kl. 13.50 | læs »

Danmark blandt verdens bedste IT-nationer

Norden i almindelighed og Danmark i særdeleshed har lagt sig i den absolutte førergruppe i verden, når det handler om udbredelsen af IT og internet i befolkningerne. Det viser en ny fælles-nordisk undersøgelse.

11. oktober 2002 kl. 12.14 | læs »

Dansk IT: Ja tak til alternativer til Microsoft

IT-organisationen Dansk IT hilser sammen med IBM Teknologirådets open source-rapport velkommen trods en vis skepsis over det faktuelle indhold. Reelle alternativer til Microsoft vil være godt, mener organisationen.

11. oktober 2002 kl. 10.57 | læs »

Teknologiråd afviser Microsoft

Teknologirådet afviser blankt Microsofts beskyldninger om, at rådets store undersøgelse om open source er behæftet med fejl, og at rådet har holdt Microsoft uden for undersøgelsen.

10. oktober 2002 kl. 15.50 | læs »

Politisk flertal for mere open source

Et bredt politisk flertal i Folketinget bakker op om de åbne standarder for software i det offentlige, som Teknologirådet anbefaler i ny rapport. Partierne vil sætte pilotprojekter i gang med det samme og er parate til at afsætte de nødvendige midler.

10. oktober 2002 kl. 14.21 | læs »