Told & Skat har indgået aftale med e-Boks, der tilbyder digitale rudekuverter. Det betyder, at flere millioner danskere nu har mulighed for at modtage og opbevare deres skattekort i digital format.
I øjeblikket har 244 kommuner tilmeldt sig e-Boksen, og det er alle inbyggerne i disse kommuner, der nu har mulighed for at modtage deres skattekort elektronisk fra og med næste skatteår.
Kan give besparelser
Told & Skat ser stor besparelsespotentiale i aftalen. Styrelsen bruger nemlig hvert år betragtelige beløb på porto til at sende skattekort ud til danskerne og håber at kunne spare dele af disse store beløb med e-Boksen.
- Derfor ser vi det som særdeles positivt, at vi i samarbejde med kommunerne kan give en stor del af landets skatteydere en mulighed for at kunne få deres skattekort elektronisk, siger Steffen Normann Hansen, der er afdelingschef i Told- og Skattestyrelsen.
En milepæl
Hos e-Boks - der ejes ligeligt af KMD og DMdata - betragter man aftalen med Told & Skat som en milepæl.
- Vi er nu tæt på at kunne tilbyde alle danskere, at de kan få deres breve fra det offentlige elektronisk, siger e-Boks administrerende direktør, Henrik Andersen.
Det kniber dog stadig med at mønstre danskernes interesse for den elektroniske postkasse, der i dag tilbydes af en lang række banker og sparekasser, kommuner, private selskaber og Fyns Amt.
Blot 50.000 danskere har nemlig indtil videre tilmeldt sig e-Boks