Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.924 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Væsentligt højere end forventet: Her er prisen for KMD’s kæmpe cloud-kontrakt for håndtering af danskernes el-data

Prisen for KMD’s nye cloud-aftale, der gør selskabet til en central spiller på det danske el-marked, er næsten dobbelt så høj som det oprindeligt forventede. Se den her.

25. august 2023 kl. 11.40 | læs »

Efter fyring af DXC Technology: Kæmpe-udbud af offentligt it-system på trapperne - skal udvikles fra bunden

Efter skrotning af stor DXC Technology-aftale gør ATP klar til igen at forsøge at finde en leverandør af det danske studiegæld-system. Planer om modernisering af det gamle system er skrottet.

25. august 2023 kl. 11.03 | læs »

Efter fyring af 150 it-folk: Region H vil hente it-besparelser på bedre leverandørstyring

Efter fyringen af 150 it-folk skruer Region H op for sin leverandørstyring for at holde omkostningerne i snor og hente gevinster hjem.

25. august 2023 kl. 10.15 | læs »

Domstol: 18-årige Arion Kurtaj er hovedmand bag Lapsus$ - har været med til at hacke Microsoft, Samsung, Uber, Revolut og mange andre

Den blot 18-årige Arion Kurtaj kendes skyldig i at være en af bagmændene bag den berygtede hackergruppe Lapsus$, der har hacket både Microsoft, Cisco, Nvidia, Samsung og mange andre

24. august 2023 kl. 13.41 | læs »

Minister ‘bekymret’ over langvarige problemer med det kommunale kæmpesystem KY

“Det er bekymrende, at det vil tage Kombit så lang tid at rette fejlen i KY,” lyder det fra Marie Bjerre om de udbredte problemer med det store system.

24. august 2023 kl. 11.40 | læs »

Microsoft dropper kæmpe-del af opkøb af spil-gigant: Siger farvel til eneret til streaming af nogle af verdens mest udbredte spil

Microsoft dropper en stor del af sit opkøb af spil-kæmpen Activision Blizzard og håber nu, at myndighederne siger ja til den nye aftale.

24. august 2023 kl. 10.53 | læs »

Vi prøvekører Verge: Pfft sagde den, og så kørte vi 100 kilometer i timen

Pfft, sagde den, og så kørte vi 100 kilometer i timen. Computerworld har prøvekørt en sjov to-hjulet gadget fra Finland med storskærm, touch-funktioner og en helt ny og unik måde at tænke motor på.

23. august 2023 kl. 15.59 | læs »

Frank Rasmussen forlader Wizer: “Så blev det min tur”

Administrerende direktør Frank Rasmussen forlader Wizer efter to år på posten. Har allerede nyt job på hånden.

23. august 2023 kl. 14.20 | læs »

Huawei er i al hemmelighed ved at bygge nye chip-fabrikker via skygge-selskaber

Kinesiske Huawei er i al stilhed i fuld gang med at bygge chip-fabrikker for at omgå amerikanske sanktioner og forsøger at omgå amerikanske sanktioner ved at bygge via skygge-selskaber.

23. august 2023 kl. 13.54 | læs »

Meta til ansatte: Fremover skal du være tre dage om ugen på kontoret - ellers læner du dig op ad en fyring

Ansatte i Facebook og Instagrams moderselskab Meta læner sig op af en fyreseddel, hvis ikke de dukker op på kontoret mindst tre dage om ugen.

22. august 2023 kl. 13.10 | læs »