Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.833 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Antallet af it-ansatte i Danmark er steget med 25 procent siden 2012: Her er de største professions-områder

Antallet af it-medarbejdere i Danmark rundede i 2019 105.000 efter markant vækst gennem årene.

07. juni 2021 kl. 09.31 | læs »

Banedanmark søger netværks-konsulenter til kæmpe ramme-aftale: Klar med udbud til 310 millioner kroner

Banedanmark er klar med kæmpe-udbud til indkøb af konsulenter og rådgivere, som kan bistå med indsigt til Banedanmarks modernisering af selskabets store it- og telenetværk.

04. juni 2021 kl. 10.24 | læs »

ITR Group med Henrik Kastbjerg i spidsen skifter navn efter opkøbsbølge: Kommer nu til at hedde ITM8

ITR Group med direktør Henrik Kastbjerg i spidsen dropper sit gamle navn. Fremover kommer selskabet til at hedde ITM8

04. juni 2021 kl. 08.54 | læs »

Her er Huaweis nye styresystem Harmony OS: Gør klar til kæmpe-udrulning - se billeder af det nye OS her

Huaweis er klar med sit nye styresystem, Harmony OS, er efter en række beta-versioner lanceret i færdig version. Og styresystemet ligner et mashup mellem IoS og iPadOS, men er måske bare Android i forklædning, lyder dommen. Se det nye Harmony OS her.

03. juni 2021 kl. 14.52 | læs »

USA vil indføre straftold mod andre lande som reaktion på beskatning af amerikanske tech-firmaer

USA vil indføre straftold på produkter fra blandt andet Storbritannien, Østrig, Italien og Spanien som reaktion på, at landene har indført særlige skatter på produkter fra amerikanske tech-firmaer.

03. juni 2021 kl. 11.08 | læs »

Ib Kunøe lander million-underskud for første gang i årevis: Tabte 140 millioner kroner i 2020

For første gang i årevis kommer it-rigmanden Ib Kunøe ud af et regnskabsår med dundrende underskud. Han tabte hele 140 millioner kroner i 2020. Se hans regnskab her.

02. juni 2021 kl. 15.58 | læs »

Tidsplan for forsinket udrulning af NemLog-in3 vil først være klar om flere måneder

Først om flere måneder vil det ligge klart, hvordan den forsinkede erhvervsdel af Danmarks nye NemLog-in vil blive udrullet. Leverandøren Nets mangler overblik over, hvor lang tid det vil tage at løse problemer med sikkerheden i kildekoden samt med 'teknisk gæld.'

02. juni 2021 kl. 13.40 | læs »

Nationalbanken søger it-leverandør til kæmpe-ordre på en milliard kroner: Skal overtage driften fra KMD

Nationalbanken søger med en milliard kroner i hånden ny hoved-leverandør, der skal stå drift og udvikling af alle bankens datacentre og være med til at føre banken sikkert over i clouden.

02. juni 2021 kl. 10.30 | læs »

ProActive buldrer frem: Omsætning er vokset med 24 procent på et år - og er 'positioneret til at fortsætte den høje vækst'

Det går forrygende for en af Danmarks bedste Microsoft-partnere, ProActive. Omsætningen er i 2020 steget med næsten 24 procent og nærmer sig nu 350 millioner kroner, mens overskuddet er vokset med næsten 40 procent.

01. juni 2021 kl. 15.49 | læs »

Snart vil dit corona-pas kunne anvendes i andre lande: EU åbner for fælles gateway en måned før tid

EU åbner for sin nye gateway, som EU-landene kan anvende til fælles godkendelse af coronapas på tværs af landene. Det betyder, at dit coronapas vil kunne anvendes på tværs af EU. Syv lande er allerede koblet på.

01. juni 2021 kl. 14.10 | læs »