Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.857 artikler på Computerworld

Dan Jensen

EU klar med kæmpeplan til 750 milliarder euro til genopretning: Flere store it-initiativer på vej - se dem her

EU er klar med en kæmpeplan for genopretning af Europa i kølvandet på corona-krisen. Tech-sektoren kommer til at spille en afgørende rolle. Se her, hvad EU er på vej med inden for digitalisering.

28. maj 2020 kl. 07.23 | læs »

Morten Strunge henter 112 millioner kroner til kæmpesats på Podimo

It-iværksætteren Morten Strunge henter 112 millioner kroner til ekspansion af sin blot otte måneder gamle podcast-platform Podimo.

28. maj 2020 kl. 06.24 | læs »

Morgen-briefing: Danske Shape Robotics på vej mod børsnotering / Trump vil udsende ‘executive order’ torsdag / Ny formand for IT-Branchens kompetenceudvalg

Danske Shape Robotics på vej mod børsnotering. Trump vil udsende ‘executive order’ torsdag. Ny formand for IT-Branchens kompetenceudvalg. Ny CEO til Chili Security. Opsendelse af Elon Musk-astronauter udskudt.

28. maj 2020 kl. 06.07 | læs »

Første danske måling af 5G-mast: 5G-stråling ligger langt under grænseværdier

Strålingen i de første danske 5G-antenner ligger langt under grænseværdierne, viser den første måling af antennerne, som TDC har udarbejdet. Se rapporten her.

27. maj 2020 kl. 22.13 | læs »

Seks it-selskaber klagede over milliard-udbud fra SKI op til annullering af udbuddene

Seks it-selskaber klagede over udbudsprocesserne over SKI-udbuddene 02.17 og 02.15, som SKI for to uger siden annullerede.

27. maj 2020 kl. 12.35 | læs »

Advokatnævnet har overtrådt GDPR: Får kritik af Datatilsynet

Advokatnævnet får kritik af Datatilsynet for at have overtrådt reglerne i GDPR.

27. maj 2020 kl. 10.42 | læs »

Morgen-briefing: Norlys åbner hele sit fibernet for Altibox / Ny formand til Teleindustrien / EU godkender Center Danmark som ‘Digital Innovation Hub’

Norlys åbner hele sit fibernet for Altibox. Ny formand til Teleindustrien. EU godkender Center Danmark som ‘Digital Innovation Hub’. Twitter fejlretter Trump for første gang - og Trump raser. Apple genåbner 100 amerikanske butikker.

27. maj 2020 kl. 06.18 | læs »

Penneo scorer millioner og er klar til børsnotering: 73 procent af de interesserede investorer har fået nej til at købe aktier

Danske Penneo er på vej på børsen efter et solidt aktie-udbud, hvor så mange var interesserede i at købe aktier, at kun 27 procent af de interesserede investorer har fået mulighed for at købe ind. Resten må vente, til aktien går i fri handel.

26. maj 2020 kl. 13.55 | læs »

Store erhvervsnetværk med 600 it-firmaer og danske universiteter går sammen i ny ‘digital klynge’

Danmarks universiteter går sammen med erhvervsnetværkene BrainsBusiness og It-forum med tilsammen 600 it-virksomheder i en ny ‘digital klynge’ med stærkt forkus på innovation.

26. maj 2020 kl. 11.40 | læs »

Telenor Danmarks topchef Jesper Hansen fratræder: Telenor-veteran overtager rollen som CEO for Danmark

Telenor Danmarks topchef, Jesper Hansen, fratræder stillingen som øverste chef for den danske forretning og omplaceres i Telenor-organisationen til en helt ny rolle. Selskabet har allerede udnævnt ny dansk landechef.

26. maj 2020 kl. 09.48 | læs »