Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.491 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Dansk Schneider-profil bliver global CEO for Universal Robots

Dansk top-direktør for Schneider Electric bliver global topchef for den amerikansk-ejede danske robot-virksomhed Universal Robots efter fire år med tyske Jürgen von Hollen som direktør.

16. februar 2021 kl. 08.17 | læs »

Danmarks bedste konsulenthus eCapacity med direktør Per Rasmussen i spidsen solgt: Overtages af Valtech

Det store digitale bureau Valtech overtager Danmarks bedste konsulenthus, eCapacity. "Det er et helt naturligt næste skridt for eCapacity," lyder det fra direktør, Per Rasmussen.

12. februar 2021 kl. 15.32 | læs »

Kombit vil efter kritik have kommunerne til at holde 'dialog' om det problemramte KY-system ude af medierne

Kombit opfordrer efter en del medieomtale af det omstridte og stærkt forsinkede KY-projekt kommunerne til at holde 'dialogen' uden for de danske medier. Men der er ikke tale om nogen mundkurv til kommunerne, siger Kombit.

12. februar 2021 kl. 15.12 | læs »

Berlingske henter ny CIO hos Dixa: CTO Kristian Mørk bliver ny CIO

Berlingske-huset er klar med ny CIO, som afløser Ann Fogelgren, der er skiftet til GN Store Nord.

12. februar 2021 kl. 13.25 | læs »

Skat slår ned på danske handler med kryptovaluta: Opkræver 30 millioner kroner i skat - overvejer politianmeldelser

541 særlige skatte-kontroller af handel med kryptovaluta i Danmark sikrer skattevæsenet million-gevinst. Overvejer politianmeldelser.

12. februar 2021 kl. 10.39 | læs »

Proshop skovler penge ind: Omsætning runder to milliarder kroner for første gang - fordobler overskuddet

2020 blev et forrygende år for den danske netbutik Proshop, der netop har sagt farvel til direktør Ivan Jæger Christiansen. Overskuddet er vokset med hele 121 procent, mens nettoomsætningen for første gang runder to milliarder kroner.

11. februar 2021 kl. 15.12 | læs »

Svensk politi får million-bøde for brug af den omstridte AI-teknologi Clearview AI

Svensk politi skal betale bøde på 2,5 millioner svenske kroner for ulovlig brug af ansigts-genkendelses-teknologien ClearView AI.

11. februar 2021 kl. 14.39 | læs »

Microsoft har i al hemmelighed forsøgt at overtage Pinterest

Microsoft har i al hemmelighed gjort tilnærmelser til det sociale medie Pinterest om en mulig overtagelse, efter købet af TikTok gik i vasken.

11. februar 2021 kl. 12.15 | læs »
1

Esbjerg Kommune siger stop til Kombit: Ikke forsvarligt at fortsætte udrulning af KY - systemet er ikke færdigudviklet og har alvorlige mangler

Esbjerg Kommune er ‘meget bekymret’ for Kombit og Netcompanys videre udrulning af det nye KY-system, som har presset sagsbehandlerne helt i knæ. Kommunen vil have Kombit og Netcompany til at stoppe udrulningen.

11. februar 2021 kl. 08.59 | læs »

Indtjeningen for Dating.dk styrtdykker - er blevet mere end halveret på et år

Overskuddet er blevet mere end halveret for det store dating-site Dating.dk.

10. februar 2021 kl. 13.52 | læs »