Lars Jacobsen

Chefredaktør, Computerworld

E-Mail

lja@cw.dk

Linkedin

Se Lars's LinkedIn profil

Chefredaktør for Computerworld siden 2013.

Mine interesser er især samlet om hvordan ny teknologi opstår og bliver brugt i samfundet eller i virksomheder. Jeg er oprindeligt uddannet cand.scient.adm. og skrev i sin tid speciale om hvordan opfattelsen og anvendelsen af it i den offentlige sektor har ændret sig over tid.

Hvordan de store virksomheder som Apple, Microsoft, Google og alle de andre kæmper om både privat- og virksomhedsbrugernes gunst er også noget jeg følger særligt med i.

Jeg har inden Computerworld blandt andet arbejdet for Teknologirådet, i Folketinget, forbedret usability i netbanker og på franske tankstationer samt tilbragt tre år i en offentlig styrelse med lave ledelsesinformation, tampe SQL-sætninger ind i rapportsoftware og prøve at få overblik over samtlige skibe i den danske handelsflåde siden 1978 - via en database som fik en gletscher til at virke hurtig.
1.639 artikler på Computerworld

Lars Jacobsen

Internt Intel opgør

Zepto er ved at få styr på designet – og under keyboardet drøner den kraftige Core 2 Duo uhæmmet af sted.

24. september 2006 kl. 08.01 | læs »

Jeg har hentet min Vista, har du?

Den nyeste udgave af Windows Vista, kaldet RC1, kan nu downloades gratis. Men der er kun et begrænset antal produktnøgler til rådighed, så man skal være hurtig.

15. september 2006 kl. 15.49 | læs »

Logitech viste efterårskollektionen frem

Et super tyndt tastatur, en mus ved navn Revolution og højtalere med indbygget display. Det er Logitechs nyeste bud på ekstraudstyr til din computer.

31. august 2006 kl. 11.01 | læs »

99 nyttige og gratis gaver på nettet

Der er mange gode grunde til at beholde muldvarpeskindet i lommen. Gratis ­programmer? Vi har fundet dem. Komplet billedredigering? Nogle gigabyte lagringsplads? Eller hvad med en komplet Office-pakke? Tillykke – vi har fundet alt det og meget mere til dig.

31. august 2006 kl. 00.01 | læs »

Billig IP-telefoni på mobilen fra november

Telia tilbyder fra 1. september en ny service, hvor mobiltelefonen kan koble sig på et trådløst netværk og foretage billige IP-opkald. Det lader sig gøre takket være UMA-teknologien.

30. august 2006 kl. 09.01 | læs »

Nyt liv til den bærbare

Bare fordi din bærbare pc har et par år på bagen, behøver det ikke at betyde, at den er klar til de evige elektronik-marker. PC World har taget skruetrækkeren i den anden hånd og giver her gode råd og en visuel guide til opgraderingen af den bærbare.

25. august 2006 kl. 09.06 | læs »

Slæbbar spilledjævel fra Dell

Der er ikke sparet på kræfterne i denne maskine, og det afspejler sig i vægten på knapt fire kilo.

15. august 2006 kl. 10.08 | læs »

Fire nye flade fra Motorola

I løbet af efteråret sætter Motorola igen fokus på design og lancerer fire nye mobiler på det danske marked – heriblandt efterfølgeren til den populære Razr.

14. august 2006 kl. 13.41 | læs »

Intel lover cpu med fire kerner allerede i 2006

Selvom Intel soler sig i succesen fra lanceringen af den nye Core 2 Duo processor, så betyder det ikke at der bliver ferieret i Intels hovedkvarter i Santa Clara.

20. juli 2006 kl. 13.39 | læs »

Pentium er død, Core 2 Duo lever

PC World har haft Intels Core 2 Duo processor på testbænken og kan præsentere de første benchmarks, der viser, at Intel endelig har overhalet AMD i kampen om den hurtigste topmodel.

14. juli 2006 kl. 08.01 | læs »