Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
5.584 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

Apples store mareridtscenarie: 24.000 kroners iPhone kan smadre det imperium, Tim Cook har bygget

Analyse: Donald Trumps drøm om iPhone bygget i USA er en illusion. I stedet er hans handelskrig en trussel mod fundament af velsmurte forsyningskæder, som Tim Cook har bygget Apple på. Det kan blive dyrt for både Apple og forbrugerne.

9. april 2025 kl. 15.02 | læs »

Markant skifte: Mange danske it-ansatte forventer ikke lønstigninger længere

Ansatte med et it-job er mere tilfredse med deres lønniveau, og igen i år forventer færre at stige i løn. Det viser den nye lønstatistik fra Computerworlds it-jobbank.

9. april 2025 kl. 10.30 | læs »

Det tyske forsvar indgår stor open source-aftale: Vil bruge europæisk Microsoft 365-alternativ

En opensource-kontorpakke er udset til at skulle indgå i det tyske forsvar, Bundeswehrs, fremtidige it-setup.

8. april 2025 kl. 17.54 | læs »

Rygterne om dens død er stærkt overdrevne: Mød IBM’s nye AI-mainframe

IBM er klar med en sin helt nye mainframe z17, der er markant hurtigere end sin forgængere og forberedt til AI-tidsalderen.

8. april 2025 kl. 16.57 | læs »

Trumps toldkrig skaber massiv efterspørgsel efter iPhones

Der er usædvanlig stor travlhed i de amerikanske Apple-butikker, hvor kunderne frygter at prisen på iPhones og andre Apple-enheder snart skyder i vejret.

8. april 2025 kl. 15.58 | læs »

Microsoft advarer Office-brugere: Nu gør du gør klogt i at opgradere til 365

Microsoft dropper snart understøttelsen af Office 2016 eller 2019, og herefter gør du klogt i opgradere til Microsoft 365, lyder den ikke helt overraskende anbefaling fra Microsoft.

8. april 2025 kl. 13.52 | læs »

Har Fujitsu en fremtid i Danmark efter frasalg af ERP-forretningen, fyringer og underskud? Topchef Keld Zornig vil ikke svare

Hvad skal der ske med Fujitsus forretning i Danmark efter frasalget af Prisme-forretningen til Schultz og en nyorientering mod europæiske nøglemarkeder? Hverken Fujitsu eller topchef Keld Zornig vil sige noget om selskabets fremtid i Danmark.

8. april 2025 kl. 11.16 | læs »

Millioner af Coop-medlemmer kan være ramt af læk efter databrud hos it-leverandør

Et brud på persondatasikkerheden hos en Coops it-leverandør betyder, at dagligevaregiganten nu opfordrer sine medlemmer til at skifte adgangskode på deres medlemsprofiler.

8. april 2025 kl. 10.37 | læs »

Den britiske regering ønsker bagdør i borgernes iPhone: Nu har Apple vundet det første sværdslag

Apple har vundet den første sejr i en krigen om at britiske borgeres adgang til end-to-end-kryptering.

7. april 2025 kl. 17.44 | læs »

Skal din AI-model være fra Kina, USA eller Europa: Du bør skele til disse kriterier, når du vælger, lyder anbefalingen fra en global topchef

Interview: Mange faktorer spiller ind, når du skal vælge hvilken sprogmodel, du skal bygge dine løsninger på. Det mener Nigel Vaz, som er global topchef for konsulenthuset Publicis Sapient. Ifølge ham behøver OpenAI og ChatGPT ikke altid være svaret, men hvor meget bør du som virksomhed skele til, om modellen er bygget i USA, EU eller Kina?

7. april 2025 kl. 12.02 | læs »