Niels de Boissezon

Teknologiredaktør

E-Mail

ndb@cw.dk

Telefon

81 77 72 41

Linkedin

Se Niels's LinkedIn profil

Jeg er teknologiredaktør på Computerworld. Her fokuserer jeg på trends ind­­­en for it-teknologier og forbrugerelektronik samt afdækker mulighederne og perspektiver i dem.­

Jeg har en baggrund i geofysik ved Københavns Universitet samt en overbygning i journalistik ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole.

Jeg er tidligere redaktionschef på Mobilsiden.dk og har tidligere skrevet for redaktionelle partnere som jp.dk, eb.dk samt nordjyske.dk.
3.170 artikler på Computerworld

Niels de Boissezon

’Apple Intelligence’ slippes løs: Her kommer første mulighed for at afprøve Apples kunstige intelligens

Apples bud på kunstig intelligens er klar - men du skal igennem nåleøjet, for at få glæde af den kunstige intelligens.

30. juli 2024 kl. 07.52 | læs »

Ovenpå kolossalt nedbrud: Her er Microsofts råd til at undgå nyt Crowdstrike-lignende sammenbrud

Microsoft detaljerer hvordan Crowdstrike-sammenbruddet overhovedet kunne ske - og beskriver hvordan lignende udfald kan undgås i fremtiden.

29. juli 2024 kl. 14.16 | læs »

Alvorlig fejl i Intel-chips breder sig: Listen over ramte processor vokser og vokser – og de kan blive permanent beskadigede

Langt flere Intel processorer er berørt af alvorlig fejl end tidligere antaget. I værste tilfælde kan processoren blive skadet for altid.

29. juli 2024 kl. 10.10 | læs »

AMD opdager cpu-fejl i 11. time: Storstilet lancering udskydes

AMDs lovende Ryzen 9000 processorer skulle løfte barren for både ydelse og strømeffektivitet for Windows-pc’er – men nu bliver lanceringen udskudt.

26. juli 2024 kl. 10.45 | læs »

Apples folde-iPhone tager form: Her er planerne

Apple synes at styre mod at lancere en afart af skærm-origami til iPhone fra en gang i 2026.

24. juli 2024 kl. 14.59 | læs »

Metas nyeste sprogmodel sætter GPT-4 på plads: Du kan have den på din pc – men den kræver afsindig kraftig hardware

Meta slipper klodens mest avancerede open-source storskalasprogmodel løs - den kræver dog at du har dit eget lille datacenter.

24. juli 2024 kl. 13.43 | læs »

Efter månedsvis med ustabile top-processorer har Intel omsider fundet fejlen: Et fix er på vej

Intels top-processorer i de nyeste Core i7 og Core i9 processorer kan sætte ud i utide - men et fix er på trapperne i de kommende uger.

23. juli 2024 kl. 14.59 | læs »

AMD’s kommende chip forbløffer: Matcher Intel men bruger det halve af strømmen

AMD formår at levere topydelse med det halve strømforbrug.

23. juli 2024 kl. 12.28 | læs »

Test: Denne mikro-pc er smartere end de stærkeste desktop-maskiner - men flopper alligevel

Asus byder på dedikerede AI-evner i mikroformat - noget som desktop-pc'er ikke kan tilbyde endnu.

19. juli 2024 kl. 14.59 | læs »

Det ser sort ud for budget-grafikkortet: Bliver banket af ny super-chip fra AMD

AMD skruer gevaldigt op på antallet af kerner i både det grafiske og regnemæssige motorrum i sin kommende processorer.

18. juli 2024 kl. 14.41 | læs »