Google styrer mod mild EU straf: Dropper Vestagers hårde kurs

EU ser ud til at bløde op for sin strenge kurs mod de amerikanske tech-giganter.

Artikel top billede

(Foto: Petrit Nikolli/Pexels)

Søge- og annoncegiganten Google ser ud til at styre udenom de værste bøder i en verserende EU-sag om monopolmisbrug på det europæiske annoncemarked.

Tre kilder tæt på sagen oplyser til nyhedsbureauet Reuters, at Google alene styrer mod en ’beskeden’ bøde fra de europæiske konkurrence-myndigheder.

Dommen over bødens endelige størrelse vil blive offentliggjort i de kommende uger, skriver mediet.

Sagen er resultatet af fire års undersøgelse af Googles adtech-forretning ovenpå en anklage fra europæiske udgiveres brancheorganisation, European Publishers Council.

Google blev stævnet i 2023 af EU-Kommissionen med Margrethe Vestager i spidsen for Konkurrence-kommissionen.

Mildere kurs for EU

Det moderate bødeforlæg markerer et kursskifte hos unionens konkurrence-kommissær, Teresa Ribera, som under Margrethe Vestagers ledelse udløste rekordstore bøder for tech-giganterne.

Heriblandt var Google enorme bøde på 4,3 milliarder euro i 2018 , svarende til godt 32 milliarder kroner, for misbrug af selskabets Android-styresystem og dets dominerende markedsposition.

I 2017 og 2019 blev det ligeledes til bøder i milliardklassen for Google og dets moderselskab Alphabet for koncernens favorisering af sine egne søgemaskiner og -resultater.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS