Rasmus Ferdinand Ginman

Tidligere erhvervsredaktør

E-Mail

rjp@cw.dk

Twitter

@RasmusFerdinand

Telefon

50569407

Linkedin

Se Rasmus Ferdinand's LinkedIn profil

Som erhvervsredaktør dækker jeg it-branchens udvikling fra et forretningsmæssigt perspektiv.

Mit primære fokus er det danske it-landskab, hvor jeg skriver om alt fra regnskaber, opkøb, tendenser og strategi til udskiftninger på it-selskabernes topposter. Her er både de store, børsnoterede selskaber og de mindre foretagender i fokus.

Samtidig holder jeg skarpt øje med de globale, toneangivende it-selskaber. Det gælder både, hvordan de klarer sig på de interne linjer, men også hvordan geopolitiske spændinger og regulering ændrer selskabernes virkelighed.

Jeg har en kandidatgrad i Journalistik og Virksomhedsstudier fra Roskilde Universitet.

Tidligere har jeg skrevet for Dagbladet Børsen og ITWatch.

E-MAIL: RJP@CW.DK
1.873 artikler på Computerworld

Rasmus Ferdinand Ginman

Columbus lander rekordomsætning - men misser akkurat de to milliarder

Columbus kommer stærkt ud af 2019, hvor it-selskabet lander rekordhøj omsætning og driftsresultatet.

24. marts 2020 kl. 10.10 | læs »

Sådan håndplukker it-rigmanden Preben Damgaard it-startups med kæmpepotentiale

Interview: Preben Damgaard sidder med i maskinrummet hos en række af landets mest værdifulde it-startups. Med bagagen fuld af erfaring fra succesen med Navision og Damgaard Data bruger han al sin tid på at spotte og hjælpe unge it-startups mod stjernerne.

24. marts 2020 kl. 09.40 | læs »

Morgen-briefing: Twitters omsætning ramt af corona - mens brugerne flokkes til / Salget af 3D-printere i stærk global vækst / Apple har opdateret Siri: Spørg om du har corona-virus

Twitters omsætning ramt af corona - men brugere flokkes til. Salget af 3D-printere i stærk global vækst. Apple har opdateret Siri: Spørg om du har corona-virus. Storbritannien beder Amazon om hjælp i corona-kamp. Gruppevideochat på Facebook stiger med 70 procent.

24. marts 2020 kl. 06.30 | læs »

Vækstkometen IT Relation opkøber selskaber på stribe: ”Vi bliver nødt til at have store muskler”

Danske IT Relation har bidt sig godt fast i den omfattende konsolidering, der sker på outsourcing-markedet. På bare tre år har selskabet fra Herning opkøbt 12 it-virksomheder og flere er på vej.

23. marts 2020 kl. 09.00 | læs »

Morgen-briefing: Facebook sænker streaming-kvaliteten i Europa / Danskernes brug af FaceTime er fordoblet / AWS poster 20 millioner dollar i kampen mod covid-19

Facebook sænker streaming-kvaliteten i Europa. Danskernes brug af FaceTime er fordoblet. AWS poster 20 millioner dollar i kampen mod covid-19. Nordiske startups hårdt ramt af corona-krisen. Amazon hæver lageransattes løn for overarbejde. WMware lancerer nyt partnerprogram.

23. marts 2020 kl. 06.30 | læs »

Få overblikket: En dramatisk uge hvor Danmarks it-infrastruktur for alvor blev testet

En ekstraordinær uge er gået. Størstedelen af landets borgere - studerende, offentligt- og privatansatte - satte sig pludselig til rette derhjemme og ikke på kontoret. Netop det fænomen blev den ultimative test for en lang række it-systemer. Nogle brød ned, andre holdt sig akkurat ovenvande, og andre blev skudt i sænk af cyberangreb. Få overblikket her.

20. marts 2020 kl. 15.59 | læs »

Corona-krisen vender op og ned på Ateas forretning: "Vi har et stort samfundsansvar"

Interview: Atea står med et stort samfundsansvar i de her dage. Sådan lyder det fra selskabet danske topchef, Kathrine Forsberg. Som Danmarks største hardware-leverandør, skal Atea nemlig hjælpe med at etablere hjemmearbejdspladser og video-løsninger ude hos virksomhedernes hjemsendte medarbejdere.

19. marts 2020 kl. 15.15 | læs »

Staten har afværget DDoS-angreb på UniLogin

DDoS-angrebet, der har lagt UniLogin ned, er nu afværget. Ministeriet oplyser, at det endnu er uvis, hvem der står bag angrebet, som har nægtet brugere adgang i løbet af to og en halv time.

19. marts 2020 kl. 14.45 | læs »

It-direktør Galina Ianchina fik 48 timer til at rykke alle RUC's forelæsninger online: "Folk har knoklet 24/7. Det har været helt vildt"

På kun to dage gik RUC fra at afholde alle forelæsninger på campus til at alt foregik digitalt over Microsoft Teams. Vicedirektør Galina Ianchina ledte an i en hæsblæsende digital transformation. Læs om hendes store udfordring her.

18. marts 2020 kl. 11.15 | læs »

UniLogin blev udsat for 'voldsomt øget trafik' da skolerne lukkede - sådan er problemet blevet løst

Skoleverdenens login-system, UniLogin, oplevede en enorm belastning mandag, da skolerne lukkede og elever og lærere loggede på hjemmefra. Problemer skulle nu være løst - se her hvordan.

17. marts 2020 kl. 15.58 | læs »