Anders Bruun

Strategi- og ledelsesredaktør

E-Mail

anbr@cw.dk

Linkedin

Se Anders's LinkedIn profil

Jeg skriver om strategi og ledelse for Computerworld med fokus på især it-direktører.

Du er velkommen til at sende idéer til gode artikler og spændende topledere at interviewe inden for ovenstående felt.

Jeg er uddannet fra Journalisthøjskolen og har tidligere arbejdet for bl.a. Jyllands-Posten Erhverv, Finans og magasinet Lederne.
587 artikler på Computerworld

Anders Bruun

Ofir lukker og slukker: Slut med den sidste af de store danske portaler fra internettets barndom

Ofir lukker og slukker. Portalen var engang en bred og dominerende indgang til internettet i Danmark og meget det, som tech-giganter som Meta, Apple og Google forsøger at være i dag. Se her, hvorfor nøglen drejes om.

25. april 2025 kl. 13.40 | læs »

Google-stifter kræver 60 timers arbejdsuge: Sådan går det i it-virksomheder, som vælger den anden vej og tilbyder nedsat tid

Både mindre danske og store amerikanske virksomheder har eksperimenteret med nedsat arbejdstid uden lønnedgang. Bestemte erfaringer går igen.

25. april 2025 kl. 11.01 | læs »

Se listen: Disse 10 it-færdigheder kaster den højeste løn af sig lige nu

Især 10 it-kompetencer fører store lønninger med sig til dem, der besidder dem.

24. april 2025 kl. 14.59 | læs »

En af Danmarks bedste CIO'er, Klaus Larsen, fratræder sin stilling i Region Nordjylland - skifter til nyt topjob

Gennem otte år har Klaus Larsen sat sit store aftryk på it som CIO i Region Nordjylland, hvor han blandt andet har drevet implementering af kunstig intelligens og igangsat udrulning af et nyt EPJ midt under corona-pandemien.

22. april 2025 kl. 13.41 | læs »

Sådan har Microsoft Danmark erstattet 80 procent af stillingerne i sin økonomi-afdeling med AI - og gjort medarbejderne glade

Interview: I takt med indfasning af AI blev stærk utilfredshed vendt til høj arbejdsglæde i Microsofts danske økonomiafdeling. "Når vi lavede forecast og budgetter dengang, var det lidt som at gå i krig. Man sagde farvel til sin familie, og så sov man nærmest på kontoret," siger direktør Brian Guldborg.

22. april 2025 kl. 11.40 | læs »

Her er de AI-jobtitler, som danske virksomheder især vil have besat

Titlerne i danske virksomheders jobopslag bliver nu mere specialiserede, når det kommer til funktioner inden for kunstig intelligens.

15. april 2025 kl. 09.00 | læs »

Vil sluge større konkurrent: I ”vanvittigt marked” for internetforbindelser præget af tab skiller Fastspeed sig ud

Interview: En simpel prismodel med et deraf følgende enkelt setup har på få år gjort Fastspeed til en trussel for de traditionelle store udbydere af internet til private.

14. april 2025 kl. 12.20 | læs »

KMD-topchef Thomas Jul advarer mod forhastet exit fra Microsoft: "Der er ikke et realistisk alternativ på nuværende tidspunkt"

Man bør afveje, hvilken risiko der tynger mest, inden man fravælger services fra USA's tech-giganter, påpeger KMD's administrerende direktør, Thomas Jul.

11. april 2025 kl. 11.21 | læs »

Overblik: Får du den rigtige løn? Så meget tjener de danske it-faggrupper om måneden i gennemsnit

Blandt visse typer it-ansatte ligger månedslønnen over 77.000 kroner. Se her, hvor meget du som dansk it-medarbejder kan forventer at få i løn.

11. april 2025 kl. 10.49 | læs »

Deadline lige efter påske: Microsoft får svært ved at opfylde cloud-løfte

En konkurrencesag kan blusse op igen, hvis Microsoft ikke formår at levere en aftalt løsning til tiden om hybrid cloud med plads til andre udbydere i Europa.

10. april 2025 kl. 15.22 | læs »