Overblik: Så galt gik det med sikkerheden i 2013

Snowden, Java, PET og cyberkrig. Kom med på en tur gennem it-sikkerheden i 2013.

Artikel top billede

På sikkerhedsfronten har 2013 været et spændende år, ikke mindst på grund af Adobe, Edward Snowden og Oracles Java-software.

Java startede 2013, som det sluttede 2012, nemlig med sårbarheder, der konstant tiltrak sig brugernes og mediernes opmærksomhed.

I januar blev NemID-platformen også plaget af en falsk opdatering, der udgiver sig for at lukke et sikkerhedshul i programmet.

I stedet for en Java-opdatering downloadede man to ondsindede filer, én der forbinder den inficerede computer til en remote-server og én, der er en keylogger, og som samtidig installerer ransomware, der forsøger at afpresse offeret.

NemID oplevede ikke kun problemer på Java-siden.

Den danske login-løsning blev sammen med en stribe andre websider og -tjenester sat ud af spillet i forbindelse med en bølge af DDoS-angreb, der hærgede landet.

En snedig phishing-mail gjorde ligeledes årets start til en blandet fornøjelse for en lang række danskere, der hoppede på krogen. 

Ifølge Skat havde 127 personer videregivet deres kreditkort-oplysninger til bagmændene.

Vi blev også introduceret til, at hæveautomater og terminaler var blevet brugt til at høste kreditkortinformationer gennem malware, der har inficeret maskinerne.

Snowden-effekten

Edward Snowden var nok den person, der formåede at trække flest sikkerhedsoverskrifter i 2013 med offentliggørelse af stakkevis af hemmelige dokumenter fra den amerikanske regering.

Selv begrundede han sine handlinger således.

Den tidligere operative chef i PET Hans Jørgen Bonnichsen langede i den forbindelse hårdt ud efter manglende privatliv på nettet.

"Ikke engang NSA kan holde styr på sikkerheden. Det understreger vel med al tydelighed, at der intet privatliv er tilbage," sagde han i et interview med Computerworld.

"Privatlivet er fuldstændig forsvundet," lød hans vurdering.

Kineserne, der har været yndlingsskurken i spionkrigen, endte dog med at blive vores venner, selv om amerikanere og andet godtfolk så lamslået til.

Huawei underskrev en aftale til fire milliarder kroner med den danske teleleverandør TDC om at drive telenettet.

Spionage behøver dog ikke altid være kedeligt, hvilket du kan se i dette galleri: 10 vilde spion-gadgets

Det store hack

Skal man pege på et enkelt firma, der virkelig trådte i sikkerhedsspinaten i 2013, er Adobe et oplagt valg. 

Millioner af konti til virksomhedens brugere blev hacket og lagt på nettet. 

360.000 af dem havde en mail-adresse, der sluttede på .dk.

Der blev rettet nogle brugeroplysninger i kongeriget efter den episode.

Cyber-krigen har også bidt sig fast hos politikere og myndigheder, der brugte efteråret til at starte deres helt egen krig. 

Dog kun i øvelsesform.

På Computerworld tog vi også temperaturen på, om antivirus og mobiltelefoner var ved at smelte sammen. 

Truslen mod mobilen er udråbt som en stor sikkerhedsrisiko, men der går vist noget tid endnu, før den bliver konkret.

Klar til 2014?

Et forsigtigt sikkerhedskig ind i 2014 kommer nok til at handle en del om Windows XP, der har tjent sine brugere trofast i herrens mange år.

Windows XP-supporten ophører nemlig den 8. april næste år, men der er stadig mange steder, man anvender styresystemet fra Microsoft.

Microsoft nåede i øvrigt at udsende 106 sikkerhedsrettelser i 2013 via tirsdagsopdateringerne. 

Det er en stigning på 28 procent i forhold til 2012.

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest