På onsdag rammes Danmark af den totale cyberkrig

Flere koordinerede hackerangreb rammer Danmark onsdag morgen som led i Danmarkshistoriens største cyber-øvelse nogensinde. Læs her, hvordan offentlige myndigheder skal presses under hackerangrebene.

Artikel top billede

Fra onsdag morgen den 6. november ved otte-tiden skyller flere cyberangreb i et hidtil uset omfang ind over Danmarks grænser.

Mobiltelefoner vil ikke virke, mail og internet går ned, energiforsyningen i København bliver ustabil, mens flere offentlige myndigheder og private virksomheder sandsynligvis vil blive ramt af DDoS-angreb.

Men frygt ej.

Der er tale om en øvelse af det danske cyberberedskab, som Computerworld har skrevet om før.

Tre formål med øvelsen

Beredskabsstyrelsen og Rigspolitiet orkestrerer øvelsen med deltagelse af en lang række ministerier, styrelser og andre aktører som Center for Cybersikkerhed, Politiets Efterretningstjeneste (PET) og flere ambassader.

Dertil bliver blandt andre Københavns Metro, Dong Energy og Nets med kritisk infrastruktur inddraget i den fiktive cyberkrig mod Danmark.

Formålet med den to dage lange øvelse er at teste myndighederne og virksomhedernes parathed til at agere hurtigt og korrekt, hvis Danmark reelt skulle blive cyber-angrebet på flere fronter samtidig.

"Vi har i virkeligheden tre formål med øvelsen," fortæller øvelseschef Mads Ecklon, der er chef for Center for Beredskabsplanlægning og Krisestyring i Beredskabsstyrelsen.

"Et er at afprøve vores nationale krisestyringssystem, samtidig skal vi se på anbefalinger til forbedringer af krisestyringssystemet og slutteligt vil vi øge bevidstheden omkring cybertrusler, som hele tiden bliver mere vigtige at holde øje med," fortsætter Mads Ecklon.

Sådan kører øvelsen

Beredskabsstyrelsen og de øvrige øvelsesplanlæggere har gjort klar til op mod 500 hændelser i øvelsen, så øvelsesdeltagerne får travlt og skal holde tungen lige i munden, når der både skal kommunikeres mellem myndighederne og ud til offentligheden.

Mads Ecklon fortæller, at i helt runde tal vil 80 procent af øvelsen foregå med hændelser udsprunget af cybertrusler.

Dette er helt nyt i forhold til Beredskabsstyrelsens seneste store øvelse i 2011, hvor kun knap 20 procent omhandlede cybertrusler.

Sådan skal myndighederne presses under øvelsen

"Vi mener selvfølgelig, at det er vigtigt at tage cybertrusler alvorligt, og selvom vi endnu ikke har set det helt store, kritiske hændelser i Danmark endnu, så foreligger der en stor risiko på området," lyder det fra Mads Ecklon.

Han tilføjer, at der i den store cyberkrigs-øvelse ikke vil blive inddraget konkrete eksempler fra virkeligheden. Det kunne eksempelvis have været det store CPR-hack mod CSC eller DDoS-angreb mod Nets.

"Ligesom i Hollywood-film er enhver lighed med virkeligheden utilsigtet," siger Mads Ecklon.

Journalister skal presse myndigheder

Inden øvelsen løber af stablen onsdag og torsdag den 6. og 7. november, afholder Beredskabsstyrelsen en generalprøve mandag den 4. november.

Herefter vil øvelsesdeltagerne - hovedsageligt bestående af myndigheder og private virksomheder med kritisk infrastruktur - blive kylet ud i den ene angrebssituation efter den anden, som de skal forholde sig til.

Computerworld deltager i øvelsen blandt andet sammen med it-mediet Version2 og DR, der alle skal være med til at presse deltagerne i deres udtalelser og informationer til pressen og dermed offentligheden.

De 'rigtige' journalister skal således være med til at afdække, om informations-flowet til offentligheden kører, som det skal, hvis truslen om et mangefacetteret angreb skulle blive til virkelighed en dag.

Du kan efter øvelsens afslutning læse mere på Computerworld.dk om, hvordan den store, fiktive cyberkrig blev afviklet, og hvordan Beredskabsstyrelsen oven på testforløbet vurderer udbyttet af øvelsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job