Så mange danskere bed på snedig phishing-mail

Phishing-mail, der ser ud til at komme fra Skat, har narret danskere til at udlevere kreditkort-oplysninger.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan vil Skat stoppe svindel-mails til danskerne

Store danske firmaer ramt af phishing-svindlere

Ifølge Skat har 1.300 danskere besøgt én af de webservere, hvor du uvidende har mulighed for at indtaste dine kreditkort-oplysninger til luskede bagmænd.

Ud af de 1.300 besøgende har 127 personer valgt at videregive deres kreditkort-oplysninger til bagmændene, der angiveligt kan spores tilbage til Marokko.

Men omfanget er reelt større.

Skat har siden november identificeret 92 forskellige phishing-kampagner, hvor der hver gang er benyttet en ny webserver.

I samarbejde med sikkerhedsvirksomheden CSIS forsøger Skat nu at dæmme op for de phishing-mail-kampagner, som danskerne gennem det meste af det seneste års tid har været udsat for.

Omfanget er fyldt med usikkerhed
De 92 phishing-kampagner med Skats navn er målt over perioden 1. november 2012 til 14. januar 2013. 

Men på grund af flere usikkerheder, er det er ikke muligt at give et nøjagtigt tal på, hvor mange personer, der er blevet franarret deres kreditkort-oplysninger.

"Man ved ikke, om de danskere, der har indtastet kreditkort-oplysninger på de falske hjemmesider, har udfyldt korrekte oplysninger, eller om det bare er Anders And-oplysninger," siger Jack Johansen, der er kontorchef for informationssikkerhed i Skatteministeriet.

"Derudover er det kun lykkedes at fremskaffe logfiler fra én af de hackede webservere."

Ifølge Jack Johansen har Skat modtaget omkring 150 mails fra danskere, der bekræfter, at de har videregivet kreditkort-oplysninger, dertil kommer et ukendt antal telefoniske henvendelser.

Bagmænd umulige at stoppe


I maj beskrev Computerworld én af disse kampanger. 

Her undrede flere læsere sig over, at der ikke var oprettet en såkaldt SPF-record for skat.dk-domænet, der kan dæmme op for en del af udsendelsen af mails.

"SPF-recorden er siden implementeret, men det forhindrer jo ikke alt. Det afhænger i sidste ende af, om borgernes egen smtp-server laver et opslag, der kan se, om mailen nu også kommer fra Skat," siger Jack Johansen og forsætter:

"Det ikke alle kampagnerne, der benytter sig af skat.dk domænet som afsenderadresse. Tilføjelsen fjerner desværre ikke alt, men selv den mindste forbedring er værd at tage med,"

Selvom trafikken kan spores tilbage til Marokko, kan Skat ikke lukke ned for phising-kampagnerne, fordi det stort set er umuligt at retsforfølge bagmændene.

Læs også:

Sådan vil Skat stoppe svindel-mails til danskerne

Store danske firmaer ramt af phishing-svindlere

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S