Så mange danskere bed på snedig phishing-mail

Phishing-mail, der ser ud til at komme fra Skat, har narret danskere til at udlevere kreditkort-oplysninger.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan vil Skat stoppe svindel-mails til danskerne

Store danske firmaer ramt af phishing-svindlere

Ifølge Skat har 1.300 danskere besøgt én af de webservere, hvor du uvidende har mulighed for at indtaste dine kreditkort-oplysninger til luskede bagmænd.

Ud af de 1.300 besøgende har 127 personer valgt at videregive deres kreditkort-oplysninger til bagmændene, der angiveligt kan spores tilbage til Marokko.

Men omfanget er reelt større.

Skat har siden november identificeret 92 forskellige phishing-kampagner, hvor der hver gang er benyttet en ny webserver.

I samarbejde med sikkerhedsvirksomheden CSIS forsøger Skat nu at dæmme op for de phishing-mail-kampagner, som danskerne gennem det meste af det seneste års tid har været udsat for.

Omfanget er fyldt med usikkerhed
De 92 phishing-kampagner med Skats navn er målt over perioden 1. november 2012 til 14. januar 2013. 

Men på grund af flere usikkerheder, er det er ikke muligt at give et nøjagtigt tal på, hvor mange personer, der er blevet franarret deres kreditkort-oplysninger.

"Man ved ikke, om de danskere, der har indtastet kreditkort-oplysninger på de falske hjemmesider, har udfyldt korrekte oplysninger, eller om det bare er Anders And-oplysninger," siger Jack Johansen, der er kontorchef for informationssikkerhed i Skatteministeriet.

"Derudover er det kun lykkedes at fremskaffe logfiler fra én af de hackede webservere."

Ifølge Jack Johansen har Skat modtaget omkring 150 mails fra danskere, der bekræfter, at de har videregivet kreditkort-oplysninger, dertil kommer et ukendt antal telefoniske henvendelser.

Bagmænd umulige at stoppe


I maj beskrev Computerworld én af disse kampanger. 

Her undrede flere læsere sig over, at der ikke var oprettet en såkaldt SPF-record for skat.dk-domænet, der kan dæmme op for en del af udsendelsen af mails.

"SPF-recorden er siden implementeret, men det forhindrer jo ikke alt. Det afhænger i sidste ende af, om borgernes egen smtp-server laver et opslag, der kan se, om mailen nu også kommer fra Skat," siger Jack Johansen og forsætter:

"Det ikke alle kampagnerne, der benytter sig af skat.dk domænet som afsenderadresse. Tilføjelsen fjerner desværre ikke alt, men selv den mindste forbedring er værd at tage med,"

Selvom trafikken kan spores tilbage til Marokko, kan Skat ikke lukke ned for phising-kampagnerne, fordi det stort set er umuligt at retsforfølge bagmændene.

Læs også:

Sådan vil Skat stoppe svindel-mails til danskerne

Store danske firmaer ramt af phishing-svindlere

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S