Malware fundet i hæveautomater

Et ondsindetprogram, der aflurer informationerne på dit kreditkort, når du bruger det i en hæveautomat, er blevet taget på fersk gerning.

Artikel top billede

(Foto: Danske Bank)

Læs også:
Sjællandske Dankort-terminaler ramt af TDC-fejl

Kreditkort-svindel afsløret - af hackere

Sikker onlinehandel har været diskuteret mange gange, men måske skal lidt af skytset i stedet rettes mod sikker brug af hæveautomater og terminaler i den fysiske verden.

En ny sikkerhedsrapport viser nemlig, at amerikanske hæveautomater (kaldet ATM) og terminaler er blevet brugt til at høste kreditkortinformationer gennem malware, der har inficeret maskinerne.

Der er efterforskning af det russiske sikkerhedsfirma Group-IB, der har opdaget malware-koden, kaldet Dump Memory Grabber på de amerikanske hæve-enheder. 

Det skriver Security Weekly.

Skaber falske kort

Malware-programmet er øjensynlig allerede blevet brugt til at stjæle kortinformationer fra kunder i en stribe af de store amerikanske banker som eksempelvis Citibank og Capital One.

Dump Memory Grabber kan data læse direkte fra magnetstriben på kortet, der indeholder informationer om kontonummer, navn og udløbsdato.

Når informationerne er høstet, kan de bruges til at skabe forfalskede udgaver af et kreditkort.

Malware spredes af ansatte

Spørgsmålet om hvordan enhederne er blevet inficeret, er ikke helt klarlagt endnu, men der gisnes om, at det er sket via USB-nøgler eller via nettet, som mange af disse enheder er forbundet til.

Sikkerhedsfirmaet har også et øje på de ansatte, der står bag kasserne i de firmaer, der bruger terminaler. Smitten kan således stamme fra medarbejderne.

Group-IB har analyseret koden og fundet frem til, at angriberne kommer fra Rusland.

Desuden mener sikkerhedsfirmaet, at der er spor som sammenkæder angrebene med andre ATM-angreb, der udløber fra Ukraine og Armenien.

McAfee har for kort tid siden rapporteret om fundet af en lignende trojaner med navnet VSkimmer.

Læs også:
Sjællandske Dankort-terminaler ramt af TDC-fejl

Kreditkort-svindel afsløret - af hackere

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos