Malware fundet i hæveautomater

Et ondsindetprogram, der aflurer informationerne på dit kreditkort, når du bruger det i en hæveautomat, er blevet taget på fersk gerning.

Artikel top billede

(Foto: Danske Bank)

Læs også:
Sjællandske Dankort-terminaler ramt af TDC-fejl

Kreditkort-svindel afsløret - af hackere

Sikker onlinehandel har været diskuteret mange gange, men måske skal lidt af skytset i stedet rettes mod sikker brug af hæveautomater og terminaler i den fysiske verden.

En ny sikkerhedsrapport viser nemlig, at amerikanske hæveautomater (kaldet ATM) og terminaler er blevet brugt til at høste kreditkortinformationer gennem malware, der har inficeret maskinerne.

Der er efterforskning af det russiske sikkerhedsfirma Group-IB, der har opdaget malware-koden, kaldet Dump Memory Grabber på de amerikanske hæve-enheder. 

Det skriver Security Weekly.

Skaber falske kort

Malware-programmet er øjensynlig allerede blevet brugt til at stjæle kortinformationer fra kunder i en stribe af de store amerikanske banker som eksempelvis Citibank og Capital One.

Dump Memory Grabber kan data læse direkte fra magnetstriben på kortet, der indeholder informationer om kontonummer, navn og udløbsdato.

Når informationerne er høstet, kan de bruges til at skabe forfalskede udgaver af et kreditkort.

Malware spredes af ansatte

Spørgsmålet om hvordan enhederne er blevet inficeret, er ikke helt klarlagt endnu, men der gisnes om, at det er sket via USB-nøgler eller via nettet, som mange af disse enheder er forbundet til.

Sikkerhedsfirmaet har også et øje på de ansatte, der står bag kasserne i de firmaer, der bruger terminaler. Smitten kan således stamme fra medarbejderne.

Group-IB har analyseret koden og fundet frem til, at angriberne kommer fra Rusland.

Desuden mener sikkerhedsfirmaet, at der er spor som sammenkæder angrebene med andre ATM-angreb, der udløber fra Ukraine og Armenien.

McAfee har for kort tid siden rapporteret om fundet af en lignende trojaner med navnet VSkimmer.

Læs også:
Sjællandske Dankort-terminaler ramt af TDC-fejl

Kreditkort-svindel afsløret - af hackere

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S