Malware fundet i hæveautomater

Et ondsindetprogram, der aflurer informationerne på dit kreditkort, når du bruger det i en hæveautomat, er blevet taget på fersk gerning.

Artikel top billede

Læs også:
Sjællandske Dankort-terminaler ramt af TDC-fejl

Kreditkort-svindel afsløret - af hackere

Sikker onlinehandel har været diskuteret mange gange, men måske skal lidt af skytset i stedet rettes mod sikker brug af hæveautomater og terminaler i den fysiske verden.

En ny sikkerhedsrapport viser nemlig, at amerikanske hæveautomater (kaldet ATM) og terminaler er blevet brugt til at høste kreditkortinformationer gennem malware, der har inficeret maskinerne.

Der er efterforskning af det russiske sikkerhedsfirma Group-IB, der har opdaget malware-koden, kaldet Dump Memory Grabber på de amerikanske hæve-enheder. 

Det skriver Security Weekly.

Skaber falske kort

Malware-programmet er øjensynlig allerede blevet brugt til at stjæle kortinformationer fra kunder i en stribe af de store amerikanske banker som eksempelvis Citibank og Capital One.

Dump Memory Grabber kan data læse direkte fra magnetstriben på kortet, der indeholder informationer om kontonummer, navn og udløbsdato.

Når informationerne er høstet, kan de bruges til at skabe forfalskede udgaver af et kreditkort.

Malware spredes af ansatte

Spørgsmålet om hvordan enhederne er blevet inficeret, er ikke helt klarlagt endnu, men der gisnes om, at det er sket via USB-nøgler eller via nettet, som mange af disse enheder er forbundet til.

Sikkerhedsfirmaet har også et øje på de ansatte, der står bag kasserne i de firmaer, der bruger terminaler. Smitten kan således stamme fra medarbejderne.

Group-IB har analyseret koden og fundet frem til, at angriberne kommer fra Rusland.

Desuden mener sikkerhedsfirmaet, at der er spor som sammenkæder angrebene med andre ATM-angreb, der udløber fra Ukraine og Armenien.

McAfee har for kort tid siden rapporteret om fundet af en lignende trojaner med navnet VSkimmer.

Læs også:
Sjællandske Dankort-terminaler ramt af TDC-fejl

Kreditkort-svindel afsløret - af hackere

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S