Malware fundet i hæveautomater

Et ondsindetprogram, der aflurer informationerne på dit kreditkort, når du bruger det i en hæveautomat, er blevet taget på fersk gerning.

Artikel top billede

Læs også:
Sjællandske Dankort-terminaler ramt af TDC-fejl

Kreditkort-svindel afsløret - af hackere

Sikker onlinehandel har været diskuteret mange gange, men måske skal lidt af skytset i stedet rettes mod sikker brug af hæveautomater og terminaler i den fysiske verden.

En ny sikkerhedsrapport viser nemlig, at amerikanske hæveautomater (kaldet ATM) og terminaler er blevet brugt til at høste kreditkortinformationer gennem malware, der har inficeret maskinerne.

Der er efterforskning af det russiske sikkerhedsfirma Group-IB, der har opdaget malware-koden, kaldet Dump Memory Grabber på de amerikanske hæve-enheder. 

Det skriver Security Weekly.

Skaber falske kort

Malware-programmet er øjensynlig allerede blevet brugt til at stjæle kortinformationer fra kunder i en stribe af de store amerikanske banker som eksempelvis Citibank og Capital One.

Dump Memory Grabber kan data læse direkte fra magnetstriben på kortet, der indeholder informationer om kontonummer, navn og udløbsdato.

Når informationerne er høstet, kan de bruges til at skabe forfalskede udgaver af et kreditkort.

Malware spredes af ansatte

Spørgsmålet om hvordan enhederne er blevet inficeret, er ikke helt klarlagt endnu, men der gisnes om, at det er sket via USB-nøgler eller via nettet, som mange af disse enheder er forbundet til.

Sikkerhedsfirmaet har også et øje på de ansatte, der står bag kasserne i de firmaer, der bruger terminaler. Smitten kan således stamme fra medarbejderne.

Group-IB har analyseret koden og fundet frem til, at angriberne kommer fra Rusland.

Desuden mener sikkerhedsfirmaet, at der er spor som sammenkæder angrebene med andre ATM-angreb, der udløber fra Ukraine og Armenien.

McAfee har for kort tid siden rapporteret om fundet af en lignende trojaner med navnet VSkimmer.

Læs også:
Sjællandske Dankort-terminaler ramt af TDC-fejl

Kreditkort-svindel afsløret - af hackere

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos