Malware fundet i hæveautomater

Et ondsindetprogram, der aflurer informationerne på dit kreditkort, når du bruger det i en hæveautomat, er blevet taget på fersk gerning.

Artikel top billede

Læs også:
Sjællandske Dankort-terminaler ramt af TDC-fejl

Kreditkort-svindel afsløret - af hackere

Sikker onlinehandel har været diskuteret mange gange, men måske skal lidt af skytset i stedet rettes mod sikker brug af hæveautomater og terminaler i den fysiske verden.

En ny sikkerhedsrapport viser nemlig, at amerikanske hæveautomater (kaldet ATM) og terminaler er blevet brugt til at høste kreditkortinformationer gennem malware, der har inficeret maskinerne.

Der er efterforskning af det russiske sikkerhedsfirma Group-IB, der har opdaget malware-koden, kaldet Dump Memory Grabber på de amerikanske hæve-enheder. 

Det skriver Security Weekly.

Skaber falske kort

Malware-programmet er øjensynlig allerede blevet brugt til at stjæle kortinformationer fra kunder i en stribe af de store amerikanske banker som eksempelvis Citibank og Capital One.

Dump Memory Grabber kan data læse direkte fra magnetstriben på kortet, der indeholder informationer om kontonummer, navn og udløbsdato.

Når informationerne er høstet, kan de bruges til at skabe forfalskede udgaver af et kreditkort.

Malware spredes af ansatte

Spørgsmålet om hvordan enhederne er blevet inficeret, er ikke helt klarlagt endnu, men der gisnes om, at det er sket via USB-nøgler eller via nettet, som mange af disse enheder er forbundet til.

Sikkerhedsfirmaet har også et øje på de ansatte, der står bag kasserne i de firmaer, der bruger terminaler. Smitten kan således stamme fra medarbejderne.

Group-IB har analyseret koden og fundet frem til, at angriberne kommer fra Rusland.

Desuden mener sikkerhedsfirmaet, at der er spor som sammenkæder angrebene med andre ATM-angreb, der udløber fra Ukraine og Armenien.

McAfee har for kort tid siden rapporteret om fundet af en lignende trojaner med navnet VSkimmer.

Læs også:
Sjællandske Dankort-terminaler ramt af TDC-fejl

Kreditkort-svindel afsløret - af hackere

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job