Computerworld mener: It er ikke tryllestøv du kan bruge til at redde ting, som er for komplicerede i forvejen

Computerworld mener: Det er nemt at være enig i at offentlige it-projekter for ofte kører helt af sporet. Men måske skal vi bare erkende at det ikke nytter noget at digitalisere områder, der er så komplekse, at der er flere undtagelser end regler.

Artikel top billede

Du kender det godt.

Et eller andet stykke it vil ikke, som du vil.

En genstart, eventuelt ctlr+alt+del til de helt stædige systemer, er den eneste vej fremad.

Selv Metro-tog har undertegnede oplevet blive genstartet af en tekniker med et træt ansigtsudtryk.

To minutter efter kørte vi igen.

Siden 2007 har flere skatteministre, end vi orker at tælle, trykket ctrl+alt+del på Skats skandaleramte EFI-system.

Uden held. Og uden effekt.

I stedet er de komplicerede it-systemer blevet en møllesten om halsen på Skat og endte senest med dels at koste Skats it-direktør en hjemsendelse og dels skatteyderne så mange penge, at det ikke engang er sjovt at lave sjov med.

Det er med andre ord blevet tid til drastiske midler. Ikke bare hos Skat, men i hele den offentlige sektor. Det er tid til at slukke, skifte styresystem og starte på en frisk.

For komplekst til digitalisering?

Nok kan man undre sig over leverandørernes, topledelsens og politikernes manglende reaktion, men erkendelsen må først og fremmest være, at det ikke nytter noget at digitalisere områder, der er så komplekse, at der er flere undtagelser end regler.

Det burde leverandørerne have påpeget undervejs i stedet for blot at udstede nye fakturaer.

Det burde cheferne have indset, for det er dem, som til dagligt administrerer de processor, der skal digitaliseres.

Og det må og skal politikerne indse i stedet for blindt at tro på tåbelige planer, hvor besparelserne opstår, og fyringer kan ske, længe inden systemerne træder i kraft.

Det er kort sagt på tide at stoppe med at behandle it som tryllestøv.

Politikerne må taget et opgør med to-statsløsningen for it

I snart 25 år har den digitale virkelighed og det analoge tankegods eksistereret i en slags parallelle virkeligheder.

En to-statsløsning som giver fejlslagne kæmpeprojekter og holder den digitale udvikling tilbage.

Det er derfor, at rejsekortet arbejder med zoner fra klippekortets tid, og hvert amt i sin tid betalte for sin egen digitale patientjournal.

Det kan du læse mere om her: Efter endnu en it-skandale: Her kan staten tage ved lære af private firmaers it-projekter.

Derfor fortjener skatteminister Karsten Lauritzen (V) ros, når han i et interview med Computerworld fortæller, at nu skal udviklingen vendes på hovedet.

Ifølge ministeren skal de jurister, som skriver lovgivningen, have en forståelse for, hvordan lovparagrafferne kan omsættes til et it-system.

En holdning, han i øvrigt deler med Socialdemokraterne, Radikale Venstre, Alternativet og de fleste andre partier, som Computerworld har været i kontakt med. Tilsammen repræsenterer de mindst 149 ud af de 179 folketingsmedlemmer.

Nu er det bare at komme i gang. Der er ikke hverken plads eller råd til flere undskyldninger.

Læs også: Skats it-problem kan ikke løses ved at fyre chefer - det stikker langt dybere

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S