Så meget betaler Kunøe til Gaardboe for Columbus

Finansmanden Ib Kunøe vil gerne betale millioner af kroner til Michael Gaardboe for at få ham væk fra ejerkredsen bag Columbus IT.

Artikel top billede

Finansmanden Ib Kunøe betaler Columbus-stifter Michael Gaardboe 27 millioner kroner for at overtage sidstnævntes andel på 14 procent af selskabet.

Ib Kunøe betaler Michael Gaardboe 2,5 kroner per aktie - væsentligt mindre end de 3,1 kroner, som kapitalfonden EG Holding ellers fornylig tilbød for at overtage hele selskabet.

Det kan du læse mere om her.

Ib Kunøes ejerandel af selskabet kommer med købet af Gaardboes 14 procent af aktierne op på godt 45 procent. Da selskabet er i færd med en aktieemission kan dette tal meget vel ende med at blive en del højere.

Aktieemissionen har været blandt grundene til, at Michael Gaardboe ikke ville være med i ejerkredsen i selskabet længere.

Du kan læse hans forklaring her.

Ib Kunøe fortæller til RB Børsen, at han egentlig ikke havde nogen planer om at udvide sin ejerandel for tiden, og at der ikke på den måde var tale om et "bevidst køb."

En irriterende flue

Om Michael Gaardboe - som Ib Kunøe selv fyrede som administrerende direktør for Columbus - siger Ib Kunøe til RB Børsen:

"Det er en irriterende flue, der summer for mine ører, og da han ikke har lyst til at være aktionær, og gerne vil ud, og jeg ikke har lyst til at have ham som aktionær, så er det vel den rigtige løsning på det."

Ib Kunøe og Michael Gaardboe har været på kant med hinanden et stykke tid. Gaardboe har således fået iværksat, at der skal afholdes en ekstraordinær generalforsamling, hvor der skal stemmes om et kulegravning af selskabets handler.

Selv om Gaardboe nu er ude, bliver generalforsamlingen afholdt, lyder det fra Kunøe til RB Børsen.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job