Så meget betaler Kunøe til Gaardboe for Columbus

Finansmanden Ib Kunøe vil gerne betale millioner af kroner til Michael Gaardboe for at få ham væk fra ejerkredsen bag Columbus IT.

Artikel top billede

Finansmanden Ib Kunøe betaler Columbus-stifter Michael Gaardboe 27 millioner kroner for at overtage sidstnævntes andel på 14 procent af selskabet.

Ib Kunøe betaler Michael Gaardboe 2,5 kroner per aktie - væsentligt mindre end de 3,1 kroner, som kapitalfonden EG Holding ellers fornylig tilbød for at overtage hele selskabet.

Det kan du læse mere om her.

Ib Kunøes ejerandel af selskabet kommer med købet af Gaardboes 14 procent af aktierne op på godt 45 procent. Da selskabet er i færd med en aktieemission kan dette tal meget vel ende med at blive en del højere.

Aktieemissionen har været blandt grundene til, at Michael Gaardboe ikke ville være med i ejerkredsen i selskabet længere.

Du kan læse hans forklaring her.

Ib Kunøe fortæller til RB Børsen, at han egentlig ikke havde nogen planer om at udvide sin ejerandel for tiden, og at der ikke på den måde var tale om et "bevidst køb."

En irriterende flue

Om Michael Gaardboe - som Ib Kunøe selv fyrede som administrerende direktør for Columbus - siger Ib Kunøe til RB Børsen:

"Det er en irriterende flue, der summer for mine ører, og da han ikke har lyst til at være aktionær, og gerne vil ud, og jeg ikke har lyst til at have ham som aktionær, så er det vel den rigtige løsning på det."

Ib Kunøe og Michael Gaardboe har været på kant med hinanden et stykke tid. Gaardboe har således fået iværksat, at der skal afholdes en ekstraordinær generalforsamling, hvor der skal stemmes om et kulegravning af selskabets handler.

Selv om Gaardboe nu er ude, bliver generalforsamlingen afholdt, lyder det fra Kunøe til RB Børsen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Csis Security Group A/S

    Product Marketing Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Everllence

    Software Developer – R&D

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Dygtig teknisk IT-medarbejder søges til optimering af KESDH-løsning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S