Så meget betaler Kunøe til Gaardboe for Columbus

Finansmanden Ib Kunøe vil gerne betale millioner af kroner til Michael Gaardboe for at få ham væk fra ejerkredsen bag Columbus IT.

Artikel top billede

Finansmanden Ib Kunøe betaler Columbus-stifter Michael Gaardboe 27 millioner kroner for at overtage sidstnævntes andel på 14 procent af selskabet.

Ib Kunøe betaler Michael Gaardboe 2,5 kroner per aktie - væsentligt mindre end de 3,1 kroner, som kapitalfonden EG Holding ellers fornylig tilbød for at overtage hele selskabet.

Det kan du læse mere om her.

Ib Kunøes ejerandel af selskabet kommer med købet af Gaardboes 14 procent af aktierne op på godt 45 procent. Da selskabet er i færd med en aktieemission kan dette tal meget vel ende med at blive en del højere.

Aktieemissionen har været blandt grundene til, at Michael Gaardboe ikke ville være med i ejerkredsen i selskabet længere.

Du kan læse hans forklaring her.

Ib Kunøe fortæller til RB Børsen, at han egentlig ikke havde nogen planer om at udvide sin ejerandel for tiden, og at der ikke på den måde var tale om et "bevidst køb."

En irriterende flue

Om Michael Gaardboe - som Ib Kunøe selv fyrede som administrerende direktør for Columbus - siger Ib Kunøe til RB Børsen:

"Det er en irriterende flue, der summer for mine ører, og da han ikke har lyst til at være aktionær, og gerne vil ud, og jeg ikke har lyst til at have ham som aktionær, så er det vel den rigtige løsning på det."

Ib Kunøe og Michael Gaardboe har været på kant med hinanden et stykke tid. Gaardboe har således fået iværksat, at der skal afholdes en ekstraordinær generalforsamling, hvor der skal stemmes om et kulegravning af selskabets handler.

Selv om Gaardboe nu er ude, bliver generalforsamlingen afholdt, lyder det fra Kunøe til RB Børsen.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse