Så meget betaler Kunøe til Gaardboe for Columbus

Finansmanden Ib Kunøe vil gerne betale millioner af kroner til Michael Gaardboe for at få ham væk fra ejerkredsen bag Columbus IT.

Artikel top billede

Finansmanden Ib Kunøe betaler Columbus-stifter Michael Gaardboe 27 millioner kroner for at overtage sidstnævntes andel på 14 procent af selskabet.

Ib Kunøe betaler Michael Gaardboe 2,5 kroner per aktie - væsentligt mindre end de 3,1 kroner, som kapitalfonden EG Holding ellers fornylig tilbød for at overtage hele selskabet.

Det kan du læse mere om her.

Ib Kunøes ejerandel af selskabet kommer med købet af Gaardboes 14 procent af aktierne op på godt 45 procent. Da selskabet er i færd med en aktieemission kan dette tal meget vel ende med at blive en del højere.

Aktieemissionen har været blandt grundene til, at Michael Gaardboe ikke ville være med i ejerkredsen i selskabet længere.

Du kan læse hans forklaring her.

Ib Kunøe fortæller til RB Børsen, at han egentlig ikke havde nogen planer om at udvide sin ejerandel for tiden, og at der ikke på den måde var tale om et "bevidst køb."

En irriterende flue

Om Michael Gaardboe - som Ib Kunøe selv fyrede som administrerende direktør for Columbus - siger Ib Kunøe til RB Børsen:

"Det er en irriterende flue, der summer for mine ører, og da han ikke har lyst til at være aktionær, og gerne vil ud, og jeg ikke har lyst til at have ham som aktionær, så er det vel den rigtige løsning på det."

Ib Kunøe og Michael Gaardboe har været på kant med hinanden et stykke tid. Gaardboe har således fået iværksat, at der skal afholdes en ekstraordinær generalforsamling, hvor der skal stemmes om et kulegravning af selskabets handler.

Selv om Gaardboe nu er ude, bliver generalforsamlingen afholdt, lyder det fra Kunøe til RB Børsen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S