Gaardboe: Jeg skulle bare ud af Columbus IT

Interview: Columbus-stifter Michael Gaardboe skulle bare ud af selskabet, fortæller han. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Columbus-stifter Michael Gaardboe ville ud af Columbus IT Partner på den ene eller den anden måde.

Det fortæller han til Computerworld, efter han netop har solgt sin ejerandel på 14 procent af selskabet til finansmand og storaktionær Ib Kunøe til 2,5 kroner per aktie.

Det skete i kølvandet på en ophedet proces, hvor Gaardboe først til Ib Kunøes store overraskelse fik bragt kapitalfonden EG Holding på banen med et købstilbud på hele Columbus IT Partner til 3,1 kroner per aktie.

"Jeg ville selvfølgelig helst have solgt til den gode pris til Nordic Capital og mener stadig, at det ville have været den rigtige transaktion for både medarbejdere og kunder," siger Michael Gaardboe.

Nixen bixen fra Ib Kunøe

Ib Kunøe afviste imidlertid blankt at sælge til EG Holding, der dernæst trak tilbuddet tilbage. Og efter en del tumlen frem og tilbage med Michael Gaardboe har han nu købt dennes ejerandel af selskabet.

"Salget til Ib Kunøe er et kompromis for mit vedkommende. Det værste scenarie ville have været, hvis jeg skulle have været nødt til at sælge på mine aktier på aktiemarkedet. Aktien er ikke særlig likvid, så det ville presse prisen over lang tid, og det ville genere andre aktionærer," siger Michael Gaardboe.

Grunden til, at han vil ud af det selskab, som han selv grundlagde, er hans nye selskab, AlfaPeople.

Hertil kommer, at Columbus IT Partner er i færd med en større aktieemission, der ville betyde, at Michael Gaardboe skulle smide en del penge på bordet for at beholde sin nuværende ejerandel.

"Jeg er 110 procent på AlfaPeople nu. Og så stod jeg for at skulle vælge, om jeg skulle tegne med for at beholde mine værdier eller om jeg skulle sælge. Og her var det klart for mig, at jeg skulle sælge på den ene eller den anden måde," siger han.

Han har tidligere - for nogle måneder siden - været i dialog med Kunøe om en mulig handel om ejerandelen. Dengang nåede de dog ikke til at forhandle en konkret pris, siger han.

Kedeligt forløb

Michael Gaardboe betegner sin exit fra Columbus IT Partner som "kedeligt forløb," som han ikke er stolt af.

Det er han til gengæld af de resultater, som selskabet har opnået.

"Jeg vil gerne have, at folk husker mig som den, der etablerede Columbus med 200.000 kroner i kassekredit og fire medarbejdere og afleverede det på børsen. Vi nåede en milliard under min ledelse og i mine tre år som direktør outperfomerede vi konkurrenterne. Så jeg er stolt at det, jeg har bedrevet som it-mand i Columbus. Men jeg er ked af forløbet som aktionær," siger han.

Michael Gaardboe stoppede som koncerndirektør i Columbus IT Partner i 2008. Siden har han haft en mere passiv rolle som investor i selskabet.

"Jeg har da i hvert fald lært, at jeg er god til drift af et it-selskab, mens jeg åbenbart er mindre god til at være spekulant."

Annonceindlæg fra QNAP

QNAP High Availability sikrer kontinuerlig storage-tjeneste og systemtilgængelighed

QNAP High Availability er nem at implementere og bruge – og omkostningseffektiv. Perfekt til mindre virksomheder og professionelle med små budgetter.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Cyber- og IT-sikkerhedsarkitektur

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead End User Services

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Software Developer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job