Ballmer: Vi har været en lanceringscyklus bagude

Microsoft Partner Konference: Microsofts topchef Steve Ballmer erkender, at Microsoft halter efter konkurrenterne, når det gælder de mobile platforme. Læs om, hvad der er på vej fra Microsoft.

Artikel top billede

Få overblikket over Microsofts store partnerkonference 2010.

Washington DC, USA Microsoft vil forsøge at komme på omgangshøjde med Apple, der har haft umådelig succes med sin iPhone og iPad.

Det skal ske med kommende masselanceringer af blandt andet tavle-pc'er og lanceringen af Windows 7 smartphone-systemet.

Sådan lød det fra Microsofts topchef, Steve Ballmer, da han mandag skød den årlige konference for Microsofts tusindvis af partnere i gang i Washington DC, USA.

Ganske vist nævnte Steve Ballmer hverken Apple eller Googles Android-styresystem med et ord. Men han erkendte dog, at Microsofts udviklingsarbejde med de for Apple så vildt succesrige produkttyper hidtil har haltet gevaldigt bagefter.

"Vi har været en lancerings-cyklus bagude, og jeg har hørt fra mange partnere, der er meget ivrige efter at vide, hvad vi har på vej," sagde han.

Steve Ballmer forsikrer, at Microsoft arbejder på højtryk med at få nye produkter på gaden, der ikke mindst kan understøtte Microsofts kurs mod cloud computing.

Samtidig skal de nye apparater passes ind i det omfattende produkt-økosystem, som Microsoft regner for at være hovedvåbnet mod konkurrenterne, ligesom de skal være avancerede nok til at kunne håndtere cloud-teknologierne.

Du kan læse Steve Ballmers mening om smarte klienter her.

Når det gælder tavle-pc'er har Apple helt distanceret den øvrige teknologiverden med sin iPad.

Men nu kommer Microsoft snart på banen, lød det fra Steve Ballmer.

Inden for de kommende få måneder vil blandt andre Dell, Acer, Sony, Samsung og Toshiba lancere nye tavle-pcer, der kommer til at køre på Microsofts styresystemer.

Få overblikket over Microsofts store partnerkonference 2010.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS