Ballmer: Vi har været en lanceringscyklus bagude

Microsoft Partner Konference: Microsofts topchef Steve Ballmer erkender, at Microsoft halter efter konkurrenterne, når det gælder de mobile platforme. Læs om, hvad der er på vej fra Microsoft.

Artikel top billede

Få overblikket over Microsofts store partnerkonference 2010.

Washington DC, USA Microsoft vil forsøge at komme på omgangshøjde med Apple, der har haft umådelig succes med sin iPhone og iPad.

Det skal ske med kommende masselanceringer af blandt andet tavle-pc'er og lanceringen af Windows 7 smartphone-systemet.

Sådan lød det fra Microsofts topchef, Steve Ballmer, da han mandag skød den årlige konference for Microsofts tusindvis af partnere i gang i Washington DC, USA.

Ganske vist nævnte Steve Ballmer hverken Apple eller Googles Android-styresystem med et ord. Men han erkendte dog, at Microsofts udviklingsarbejde med de for Apple så vildt succesrige produkttyper hidtil har haltet gevaldigt bagefter.

"Vi har været en lancerings-cyklus bagude, og jeg har hørt fra mange partnere, der er meget ivrige efter at vide, hvad vi har på vej," sagde han.

Steve Ballmer forsikrer, at Microsoft arbejder på højtryk med at få nye produkter på gaden, der ikke mindst kan understøtte Microsofts kurs mod cloud computing.

Samtidig skal de nye apparater passes ind i det omfattende produkt-økosystem, som Microsoft regner for at være hovedvåbnet mod konkurrenterne, ligesom de skal være avancerede nok til at kunne håndtere cloud-teknologierne.

Du kan læse Steve Ballmers mening om smarte klienter her.

Når det gælder tavle-pc'er har Apple helt distanceret den øvrige teknologiverden med sin iPad.

Men nu kommer Microsoft snart på banen, lød det fra Steve Ballmer.

Inden for de kommende få måneder vil blandt andre Dell, Acer, Sony, Samsung og Toshiba lancere nye tavle-pcer, der kommer til at køre på Microsofts styresystemer.

Få overblikket over Microsofts store partnerkonference 2010.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S