Ballmer: Vi har været en lanceringscyklus bagude

Microsoft Partner Konference: Microsofts topchef Steve Ballmer erkender, at Microsoft halter efter konkurrenterne, når det gælder de mobile platforme. Læs om, hvad der er på vej fra Microsoft.

Artikel top billede

Få overblikket over Microsofts store partnerkonference 2010.

Washington DC, USA Microsoft vil forsøge at komme på omgangshøjde med Apple, der har haft umådelig succes med sin iPhone og iPad.

Det skal ske med kommende masselanceringer af blandt andet tavle-pc'er og lanceringen af Windows 7 smartphone-systemet.

Sådan lød det fra Microsofts topchef, Steve Ballmer, da han mandag skød den årlige konference for Microsofts tusindvis af partnere i gang i Washington DC, USA.

Ganske vist nævnte Steve Ballmer hverken Apple eller Googles Android-styresystem med et ord. Men han erkendte dog, at Microsofts udviklingsarbejde med de for Apple så vildt succesrige produkttyper hidtil har haltet gevaldigt bagefter.

"Vi har været en lancerings-cyklus bagude, og jeg har hørt fra mange partnere, der er meget ivrige efter at vide, hvad vi har på vej," sagde han.

Steve Ballmer forsikrer, at Microsoft arbejder på højtryk med at få nye produkter på gaden, der ikke mindst kan understøtte Microsofts kurs mod cloud computing.

Samtidig skal de nye apparater passes ind i det omfattende produkt-økosystem, som Microsoft regner for at være hovedvåbnet mod konkurrenterne, ligesom de skal være avancerede nok til at kunne håndtere cloud-teknologierne.

Du kan læse Steve Ballmers mening om smarte klienter her.

Når det gælder tavle-pc'er har Apple helt distanceret den øvrige teknologiverden med sin iPad.

Men nu kommer Microsoft snart på banen, lød det fra Steve Ballmer.

Inden for de kommende få måneder vil blandt andre Dell, Acer, Sony, Samsung og Toshiba lancere nye tavle-pcer, der kommer til at køre på Microsofts styresystemer.

Få overblikket over Microsofts store partnerkonference 2010.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos