Microsoft-topchef håner: iPhone 4 er Apples Vista

Microsoft partnerkonference 2010: Microsofts driftsdirektør, Kevin Turner, har kun hån og spot til overs for Apples problematiske iPhone 4.

Artikel top billede

Få overblikket over Microsofts store partnerkonference 2010.

Washington DC, USA: Microsofts driftsdirektør og næstkommanderende efter topchef Steve Ballmer, Kevin Turner, har kun hån til overs for Apples iPhone 4.

Det sker, efter massevis af klager er strømmet ind efter lanceringen af iPhone 4, som en ellers vanlig selvsikker Steve Jobs præsenterede i begyndelsen af juni.

Klagerne har fået Apple til blankt at erkende, at der er en fejl i telefonens styresystem.

"Det ser ud til, at iPhone 4 kan blive Apples Vista. Og det har jeg det helt fint med," sagde Kevin Turner i sin keynote til 13.000 Microsoft-partnere fra hele verden, der frem til torsdag deltager i selskabets store partnerkonference i Washington, USA.

Vista trak tænder ud

Hans bemærkning faldt med henvisning til Microsofts massive bøvl med selskabets problemfyldte Vista-styresysem, som aldrig blev til det, som Microsoft havde håbet på.

Derimod blev Vista, der blev lanceret i 2007 som afløseren til Windows XP mødt med voldsom kritik.

Og trods Microsofts forsøg på at rette Vistas dårlige omdømme op, er styresystemet for længst blevet afskrevet som noget af et flop.

Microsoft er ved at køre kanonerne i stilling til lanceringen af Windows Phone 7, som selskabet har meget store forventninger til.

Selskabets topchef, Steve Ballmer, erkendte tidligere på ugen, at Microsoft har misset en hel lanceringcyklus på markedet for styresystemer til smartphones, hvor selskabet i dag derfor er blevet sat helt bag af dansen.

Det skal imidlertid ændres nu med selskabets lancering til oktober af det nyudviklede Windows Phone 7, der bliver sendt på gaden som en klokkeklar udfordrer til Apples iPhone og Googles Android, lyder meldingen.

Du kan læse om Microsofts planer for Windows Phone 7 her.

Grin med iPhone 4

Kevin Turner gjorde i sin keynote yderligere grin med Apples iPhone.

"Jeg vil gerne gøre det helt klart, at alle vil være i stand til at anvende Windows Phone 7 uden at skulle bekymre sig om, hvordan man skal holde telefonen, når man skal ringe," sagde han.

Det anerkendte amerikanske forbrugermagasin Consumer Reports har direkte frarådet sine læsere at købe en iPhone 4. Bladet har ellers hidtil givet topkarakterer og købsanbefaling til samtlige tidligere iPhones.

Få overblikket over Microsofts store partnerkonference 2010.

Læses lige nu

    Epona A/S

    Senior Developer

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Management i frontlinjen hos PET

    Københavnsområdet

    Lindhardt og Ringhof Forlag

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S