Atea: Hardware-salget stiger

It-firmaet Atea har fremlagt regnskab, hvor der både er fremgang og tilbagegang. Det samlede billede er dog positivt.

Artikel top billede

Alt i alt har vi grund til at være optimistiske, og vi når vores mål for hele 2010,"siger Peter Trans, direktør i Ates.

Atea Danmarks halvårsregnskab nåede en omsætningsfremgang på 7,7 procent i forhold til samme periode sidste år med en omsætning, der lander på 1.284,5 millioner kroner.

Produktforretningen er vokset med 8,9 procent i forhold til samme periode sidste år, hvilket bringer tilfredshed hos Atea-bossen, der begynder at ånde lettet op efter finanskrisen.

"Udviklingen går i den rigtige retning for Atea Danmark, men vi kan dog stadig mærke efterdønningerne fra finanskrisen. Omsætningen stiger støt, og især produktsalget inden for hardware viser flot fremgang på 18,4 procent i forhold til samme periode sidste år. Og det er især tilfredsstillende i et marked, hvor IDC' prognose for hardwaremarkedet i 2010 spår en fremgang på 1,8 procent," siger administrerende direktør Peter Trans, Atea Danmark.

Der er dog også en dråbe malurt i bægeret.

Serviceforretningen har nemlig oplevet en tilbagegang i forhold til andet kvartal 2009, hvilket direktøren forklarer således:

"Vi har mange projekter, som er blevet skubbet til tredje kvartal 2010, og afmatningen i byggebranchen rammer vores fiberforretning. Det kan naturligvis ses i regnskabet for serviceforretningen. Men ordrebøgerne gør, at vi er fortrøstningsfulde, vi får travlt i resten af 2010. Alt i alt har vi grund til at være optimistiske, og vi når vores mål for hele 2010,"siger Peter Trans.

Samlet regnskab

Den samlede Atea-koncern har i den forgangne periode leveret et resultat, hvor omsætningen er steget med 6,8 procent til 4.042,4 millioner norske kroner, hvilket svarer til 3.800 millioner danske.

EBITDA, der er et udtryk for et selskabs driftsresultat før renter, skat og afskrivninger på driftsaktiviteter og goodwill, er steget med 13,1 procent i forhold til samme periode sidste år, og ender på 124 millioner danske kroner.

I perioden har Atea opkøbt tre firmaer. Det er Dropzone i Norge, Impact Europes datterselskaber i Sverige og Norge samt Portal AB i Sverige.

En detaljeret oversigt over resultaterne kan finde på Ateas websted.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S