Artikel top billede

Tysker i aktion: Vil have klare foto på Street View

En it-konsulent og 400 frivillige vil gribe til handling for at forhindre slørede Street View-billeder i Tyskland.

Computerworld News Service: It-konsulenten Jens Best forbereder sig på at vende debatten på hovedet angående Googles Street View, som er løbet ind i kraftig kritik fra tyske myndigheder for databeskyttelse.

Google vil lancere Street View i Tyskland senere på året.

Google præsenterede i sidste uge et online-værktøj, der gør det muligt for folk i 20 byer i Tyskland at anmode om at få sløret billeder af deres ejendomme forud for lanceringen af tjenesten.

Klager fra offentligheden

Programmet, som kun tilbydes i Tyskland, lanceres af Google som et forsøg på at tilfredsstille de tyske myndigheder efter klager fra den tyske offentlighed.

Men Best, der er en 37-årig it-konsulent bosiddende i Berlin, har rekrutteret 400 frivillige, som har tænkt sig at tage knivskarpe billeder af de områder, som Google vil sløre i Street View.

Planen er efterfølgende at offentliggøre disse billeder i Street View, som tager imod brugergenererede billeder.

"Jeg accepterer, at visse folk kommer til at hade mig for dette. Men det kan jeg leve med," siger Best.

Best og hans frivillige er ikke klar over hvilke områder, der vil blive sløret, før Google lancerer
Street View i Tyskland, hvilket til at starte med vil være i 20 byer: Berlin, Bielefeld, Bochum, Bonn, Bremen, Dortmund, Dresden, Duisburg, Dusseldorf, Essen, Frankfurt, Hamburg, Hanover, Cologne, Leipzig, Mannheim, Munich, Nuremberg, Stuttgart og Wuppertal.

Men når tjenesten er live, har de frivillige tænkt sig at gå i aktion, hvilket potentielt vil give problemer med boligejere, der ikke ønsker, at deres ejendomme kan ses på Street View.

Har intet hørt

Best oplyser, at han ikke har hørt fra de tyske myndigheder angående sin plan.

Han indrømmer, at planen er provokerende, men hævder, at folk ikke forstår, at internettet ikke er et eller andet abstrakt digitalt lag, men derimod reflekterer virkeligheden.

Og den virkelighed er, at det står enhver frit for, at gå ned ad en gade, tage et billede af et hus og offentliggøre det på internettet. Data, der allerede er offentlige, bør være tilgængelige, og det inkluderer billeder af ting eller steder, der alligevel lovligt kan fotograferes.

"Jeg tager ikke billeder af din dagligstue. Jeg tager ikke billeder af dit ansigt. Jeg tager billeder i den offentlige sfære," siger han.

Talsmænd fra Google, der er kontaktet i London, oplyser, at de ikke ønsker at kommentere.

Adskillige tyske byer heriblandt Bielefeld, Weilheim og Herne planlægger at anmode Google om ikke at offentliggøre fotografier af bygninger såsom brandstationer, skoler og retsbygninger, hvilket Best mener, er "endnu mere underligt" end at sløre billeder af private hjem.

Paradoksalt nok er Best ret opmærksom på, hvordan han selv håndterer sine private data og hvad, der offentliggøres om ham på internettet.

Best fortæller selv, at siden det tyske medie Spiegel skrev en artikel om ham, har journalister forsøgt at opspore ham, men at de har sagt, at de har haft svært ved at finde ud af, eksempelvis hvor han bor.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere