Artikel top billede

Oracle: HP's retssag mod Mark Hurd er ren hævn

Oracle mener, at Hewlett-Packards sagsanlæg mod den tidligere administrerende direktør, Mark Hurd, er udtryk for hævngerrighed. Det kan få alvorlige konsekvenser.

Computerworld News Service: Sagsanlægget sker som reaktion på mandagens nyhed om, at Oracle har hyret HP's tidligere direktør som ny 'co-president', hvilket HP ser som overtrædelse af den konkurrenceklausul og fratrædelsesaftale, som Mark Hurd har indgået med virksomheden.

"Oracle har længe anset HP for at være en vigtig partner," skriver administrerende direktør for Oracle, Larry Ellison, i en udtalelse.

"Dette hævngerrige sagsanlæg mod Oracle og Mark Hurd er udtryk for en total mangel på hensyn til partnerskabet, vores fælles kunder og deres egne aktionærer og medarbejdere. HP's bestyrelse gør det praktisk talt umuligt for Oracle og HP at fortsætte samarbejdet," fortsætter han.

Mark Hurd fratrådte sin stilling hos HP i starten af august i forbindelse med en anklage om bilagsfusk og sexchikane af en tidligere underleverandør.

Han kunne gå fra virksomheden med en fratrædelsesgodtgørelse på 69 millioner kroner plus hundredetusindvis af aktier, der tilsammen udgør en værdi på mange millioner.

"Trods det, at han er blevet betalt millioner af dollars i kontanter, aktier og aktieoptioner til gengæld for sin fortrolighed... er HP blevet informeret om, tror på og anklager hermed Mark Hurd for at sætte HP's mest værdifulde forretningshemmeligheder og fortrolige informationer i fare," skriver HP i sagsanlægget, som blev indleveret til retten i Santa Barbara, Californien, i tirsdags.

Ifølge sagens papirer har Mark Hurd aftalt med HP, at han i et år efter sin afgang fra virksomheden skal holde HP underrettet om en eventuel ny stilling hos en af konkurrenterne, og at han skal tilbyde virksomheden detaljer nok om det nye job til at afgøre, hvorvidt ansættelsen vil føre til overtrædelser af fortrolighedsaftalen.

Det har Mark Hurd ikke gjort i forbindelse med ansættelsen hos Oracle, fortæller HP.

HP vil have retten til at forhindre Mark Hurd i at tage jobbet hos Oracle.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere