Fem hackere bag Zeus-svindelnummer anholdt

Politi har anholdt fem hackere, der mistænkes for at stå bag trojaneren Zeus, der er blevet anvendt til at svindle sig til mange millioner kroner.

Artikel top billede

Læs også:

Hackere scorer over en milliard kroner med trojaner.

Hackere stjæler 50 mio. kroner fra engelske banker.

Computerworld News Service
: Politiet i Ukraine har anholdt fem personer, der mistænkes for at være hjernerne bag et svindelnummer, der bruger trojaneren Zeus til at stjæle penge fra små virksomheder i USA.

Du kan læse mere om svindelnummeret her.

Politiaktionen er en del af en igangværende efterforskning af et kriminelt netværk, der har stjålet godt 380 millioner kroner fra ofres bankkonti i løbet af de seneste par år.

Mange af ofrene har været små virksomheder eller lokale organisationer, der ofte er endt med selv at måtte dække deres tab.

Ukraines nationale politistyrke, SBU, har foretaget anholdelserne som en del af en fælles indsats sammen med USA's FBI, hollandsk politi og Storbritanniens Metropolitan Police Service.

De anholdte er "hovedmistænkte for at være ansvarlige for det overordnede svindelnummer," oplyser FBI i en pressemeddelelse.

Otte ransagninger

De ukrainske SBU-styrker har samtidig foretaget otte ransagninger i en operation med cirka 50 politibetjente.

Politiet mener, at de her har arresteret en "ledende gruppe" af organisatorer bag den omfattende svindel, oplyser FBI.

Det vurderes, at det kriminelle netværk brugte omkring 3.500 såkaldte money mules til at overføre stjålne penge til bagmændene.

"Vi regner med at have stoppet svindelnummeret" med disse nye anholdelser, siger Gordon Snow, der er assistant director for FBI's Cyber Division.

Anholdelserne i Ukraine er "langt vigtigere" end de tidligere aktioner i Storbritannien og USA, siger Gary Warner, der er forskningsleder i computer forensics på University of Alabama at Birmingham.

"Dette er de fem bagmænd. Alle veje fører tilbage til de her fem fyre. De personer, der blev arresteret i Storbritannien og i USA, sendte alle penge tilbage til de her fyre i Ukraine," siger han.

Zeus til salg i fri handel

Zeus anses for at være det mest lukrative stykke malware nogensinde, og det krævede et stort netværk af mennesker at udføre svindlen.

I tirsdags arresterede Metropolitan Police Service i London 20 personer, hvilket førte til flere arrestationer i USA torsdag. Begge aktioner ramte systemet med de såkaldte money mules, der overførte pengene ud af USA.

USA har ifølge FBI sigtet 92 personer for kriminalitet relateret til denne svindel og arresteret 39.

Svindelnummeret gik efter små virksomheder og andre organisationer i USA, hvor de kriminelle ofte fokuserede kræfterne på kassereren eller økonomichefen i organisationen, forklarer FBI.

Læs også:

Hackere scorer over en milliard kroner med trojaner.

Hackere stjæler 50 mio. kroner fra engelske banker.

Oversat af Thomas Bøndergaard

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension