It-minister byder ind med blot to lovforslag

Flere ministre har it-implementeringer højt på deres ønskeseddel om lovændringer. Videnskabsministeren byder ind med blot to konkrete lovforslag.

Artikel top billede

Foto: Mikael Rieck. (Foto: Foto: Mikael Rieck)

Læs også: Ikke et ord om it i Lars Løkkes åbningstale

To lovforslag rettet mod it- og teleindustrien i Danmark.
 
Det var, hvad det kunne blive til fra videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) i regeringens lovkatalog, der blev offentliggjort i forbindelse med åbningen af Folketinget i går.   
Lovkataloget omhandler de lovforslag, som regeringen og diverse ministre barsler med i det kommende år.
 
Charlotte Sahl-Madsens ene lovforslag omhandler ændringer på teleområdet som følge af den nyeste EU-regulering, herunder kundernes mulighed for at skifte teleoperatør fra dag til dag.
 
Det andet lovforslag handler om, hvorvidt den statslige varslingstjeneste for internettrusler (GovCERT - Government Computer Emergency Response Team) kan indsamle, behandle og videregive data i form af eksempelvis personoplysninger.
 
Derudover har videnskabsministeren en ændring af universitetsloven under opsejling - uden ændringsforslaget nævnes konkret i lovkataloget. 
 
Ministre arbejder med it-lovændringer
Udover Charlotte Sahl-Madsens forslag til ændring af lovgivningen på it- og teleområdet, er flere andre ministerielle ressortområder fyldt med forslag til, hvordan it-ændringer i det kommende år skal implementeres i den danske lovgivning.
 
Blandt andre har skatteministeren som forventet et forslag til ændring af skattekontrolloven ved at indføre dataspejling som et særdeles slagkraftigt værktøj til revision af virksomhedernes regnskaber.   
 
Dertil har Økonomi- og Erhvervsministeriet forslået en lov, der blandt andet vil indebære en ændring af årsregnskabsloven, så det bliver obligatorisk for virksomheder omfattet af regnskabsklasse B at indsende årsrapporter digitalt.

Også kulturminister Per Stig Møller (K) er på banen med et forslag til ændringen af ophavsretsloven for at bekæmpe ulovlig fildeling på internettet.

Forslaget er endnu ikke færdigformet, da det bygger på en udvalgsrapport, som først kommer i løbet af de kommende uger.

Læs også:

Skat vil suge alle informationer ud af dine servere

DI om Skats drøm om datasnagning: Bananrepublik

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S