Sådan får du styr på dit performance-problem

Der findes næsten altid en god forklaring på dårlig perfomance i dine systemer. En væsentlig del handler om den måde, som du gemmer data på.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Læs også: Vi drukner i data - hvor er redningskransen?

Hardwareindkøb er noget, som mange virksomheder meget gerne vil undgå i øjeblikket.

"Nogle gange når vi til den konklusion, at kundens platform er blevet for lille, og så specificerer vi en ny platform. Men det er værd at bemærke, at det i ni ud af ti tilfælde, hvor et datawarehouse ikke kører hurtigt nok, har noget at gøre med storage," siger Frank Dannacher, der er administrerende direktør i Platon Infrastructure.

Problemet er, at data ikke kan transporteres hurtigt nok ud fra diskene, så brugeren får en langsom oplevelse.

"Storage er problembarnet, og det vil det også være fremover," mener Frank Dannacher.

Inmemory er løsningen

Fremtiden vil være inmemory-løsninger, som øger hastigheden betragteligt.

I de løsninger begynder man dagen med at loade en masse til RAM'en, men så går det til gengæld hurtigt resten af tiden.

"At hente data fra diske, i stedet for fra hukommelsen, svarer i relativ sammenligning til at hente dokumenter på månen, når man skal bruge dem på sit skrivebord. Det er her, vi ser performance-problemerne," siger han.

I dag optimeres performance ved blandt andet at bruge mange små diske, fordi der på store diske nemmere opstår kø for transaktionerne.

Men det er ikke kun diskene, der kæmper med datamængder.

Det er også en hel kultur med at gemme alting, der skal gøres op med. De ustrukturerede data fylder mere og mere.

"Der ligger lommer af information rundt omkring, der ikke bliver brugt. Det handler om at opdrage sine medarbejdere," siger Dannacher.

It-afdelingen og forretningen må samarbejde om at finde ud af, hvilke processer, medarbejderne benytter sig af, når de gemmer deres data.

Den øvelse alene kan afhjælpe mange af problemerne med de stigende datamængder, mener Frank Dannacher.

Læs også: Vi drukner i data - hvor er redningskransen?

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job